affiliate (1) (1).png

Potřebujete vůbec affiliate marketing? Máte vhodný e-shop? A budete ochotni s provizním systémem dále pracovat? To jsou tři základní otázky, na které byste si měli odpovědět, než se do tohoto poměrně výhodného marketingového kanálu pustíte.

Affiliate marketing neboli partnerský marketing (případně provizní systém) je kanálem, který by měl využívat každý větší e-shop. Wikipedie jej definuje jako „marketingový nástroj internetových firem, který funguje na provázanosti stránek prodejce služeb nebo produktů se stránkami, které službu či výrobek doporučují. Jde o systém založený na propagaci produktu firmy prostřednictvím stránek affiliate partnerů, kteří za to dostávají podíl (provizi) z prodeje“.

Úspěšný affiliate program však nevznikne jen tak. Jaká jsou základní pravidla, která vám na stránky přivedou nové zákazníky?

1. Potřebujete vůbec affiliate marketing?

Přestože se partnerský marketing vyznačuje minimálními vstupními náklady a zároveň maximální férovostí a transparentností, nemusí být vhodný pro každého. Pokud však vaše ostatní marketingové kanály již nepřinášejí nové zákazníky a stagnují, může být affiliate program přesně to, co vám prodeje zvýší.

2. Máte vhodný e-shop?

Podívejte se na své stránky kriticky. Jsou pěkně a vkusně vytvořené? Je nákupní proces přehledný a logický? Umíte pracovat s návštěvníky svého webu? To vše jsou otázky, které byste si měli zodpovědět ještě předtím, než se do provizního systému pustíte. Sebelepší provázanost s partnery přijde vniveč, je-li váš e-shop zastaralý a nepřehledný.

3. Budete schopni a ochotni s affiliate programem dále pracovat?

Mějte na paměti, že affiliate marketing není jednorázová záležitost. Vyžaduje určitou péči. Připravte se na to, že bude potřeba vyhledávat stále nové partnery a navazovat vhodné spolupráce. Sledujte také trendy v samotné oblasti e-shopů a své stránky jim přizpůsobujte.

Chtěli byste na svých stránkách spustit affiliate program? Nebo již tento kanál využíváte, ale máte pocit, že nesplňuje vaše očekávání? Ozvěte se nám. V Railsformers máme kolegyně a kolegy, kteří se na affiliate marketing specializují a rádi pomohou i vám.