blog-3.png

Aby byl váš produkt úspěšný a vysoce prodejný, musí být správně, důmyslně a efektivně zalistovaný, tedy zařazený do portfolia, pomocí vhodného textového popisu. Není to jednoduché a vyplatí se této problematice věnovat čas a péči, protože právě to přináší obchodní úspěch. Nabízíme několik rad a způsobů, jak jít optimální cestou a být atraktivní pro vyhledávače, zbožové srovnávače i zákazníka.

1.Originální vs. duplicitní popis

Jedno z největších dilemat při tvorbě optimálního a efektivního textu k produktu. Vyhledávače jako Google nebo Seznam milují a zvýhodňují originální texty oproti textům schodným s jinými weby či e-shopy. Z hlediska organického vyhledávání a SEO je tedy jednoznačně nutné být unikátní! Přebíráte-li názvy a popisy produktů slovo od slova od dodavatele, stejně jako většina vašich konkurentů, pravděpodobně vás vyhledávač nezobrazí na předních pozicích. Oproti tomu z pohledu zbožových vyhledávačů a srovnávačů jako je Heuréka, Zboží či Google nákupy je výhodné dosáhnout určité míry duplicity s konkurencí, právě proto aby se váš produkt zobrazil s ostatními stejnými produkty, mohl tak být srovnán a nezůstal osamocen někde, kde ho nikdo nenajde. Tak teď marketingový, content a SEO specialisto raď!

2. Hledejte nejefektivnější kompromis aneb žádné extrémy nejsou dobré

Je důležité zamyslet se nad produkty individuálně a nejít ani jedním extrémem, tedy ani zcela duplicitní formou zalistování ani úplně originálním textem.

Obecně platí, že pokud máme originální, jedinečný a unikátní produkt, který nemá žádnou nebo jen malou konkurenci, není pro něj shoda u zbožových vyhledávačů tolik důležitá. Jde-li však o masově nabízený produkt, je důležité zapadnout díky duplicitnímu textu do správné zbožové škatulky avšak pro organické vyhledávače zůstat atraktivní a tedy originální.

Jak dodržet obě pravidla? Je to náročné, ale ne nemožné. Ideální je zachovat část textu duplicitního a přidat část originálního. Možností je také vložit duplicitní text do feedu, který je posílán zbožovému vyhledávači a na samotné stránce produktu uvést originální text. Nebo zadat k produktu krátký a dlouhý popisek, z nichž jeden bude duplicitní a druhý originál. Zvýšení dobré organické vyhledatelnosti také napomáhá prolink produktů na sociální sítě či zájem a klikání potenciálních zákazníků způsobené kvalitním a originálním popisem. Ale opět zde platí, všeho s mírou, neb vyhledávače jsou skutečně velmi chytré. Dosažení efektivního organické vyhledávání je výsledkem důsledné dlouhodobé práce, ale když si dáte záležet, tak se návštěvník "zadarmo" je ten nejlepší.

3. U názvu držte kreativitu na uzdě

Samostatnou kapitolou této problematiky je název produktu. Zde se přílišná kreativita a originalita nevyplácí, neb je pravděpodobné, že uživatelé budou vyhledávat přesný oficiální název produktu nebo to, jak jej pojmenovává většina konkurence ve zbožovém vyhledávači. Když to přeženeme do extrému, tak uživatel pravděpodobně zadá do vyhledávače spíše “Iphone 7” než “nejnovější jablíčkový telefonek” :D.

4. Používejte EAN

Důležitou informací, která vám může práci se správným zalistování produktu hodně usnadnit je využití EAN, tedy 13 místného identifikačního kódu. Pokud jej produkt má a uvedete jej, vyžaduje zbožový vyhledávač typu Zboží nebo Heuréka jen 40% duplicitu, aby jej správně zařadil. Pokud EAN nepoužijete, je vyžadována až 90% shoda.

V Zebu jsme zkušenými specialisty na práci s efektivním zalistováním produktů. Mnoha klientům jsme díky těmto znalostem mnohonásobně zvýšili prodej i vyhledatelnost a ušetřili náklady na online marketing. Obraťte se na nás. Sjednejte si nezávaznou konzultaci nebo se zúčastněte workshopu.  Poradíme, pomůžeme, naučíme!