2021-04-15 windows10.jpg

Windows 10 je s námi už více jak pět let. Od svého spuštění si postupně vysloužil mnoho parádních funkcí, díky kterým se jedná o jeden z nejzajímavějších operačních systémů. Na druhou stranu se objevily i takové, které si u svých uživatelů mnoho obdivu nevysloužily.

OS Windows 10 oslavil v létě 2020 své další narozeniny – tentokrát páté. A oproti svým předchůdcům nabídl uživatelům zdarma postupný upgrade. Některá vylepšení doslova změnily směr jeho vývoje, ale jiná vyšla naprosto v zapomnění. Pojďme se proto podívat na ty, které patří mezi ty opravdu povedené.

Windows Hello

Biometrický způsob přihlašování patří dnes ke standardním návykům celé řady lidí. Před příchodem Windows 10 však nic takového neexistovalo. Funkci stačí ukázat na kameru tvář nebo přiložit otisk prstu a je to. Někdo sice může namítnout, že čtečky prstů byly již dříve, ale až s příchodem Windows Hello se tato funkce přidala do operačního systému a zajistila tak bezpečnější způsob přihlašování.

Kromě Windows Hello se samozřejmě můžete přihlašovat i pomocí tradičního hesla a přibyla rovněž i možnost zadání PIN kódu nebo dynamického zámku.

Windows Defender

Ještě před příchodem Windows Defenderu jste museli instalovat antivir a firewall. Microsoft však slíbil, že do nového operačního systému implementuje bezplatný zabezpečovací systém.

Windows Defender byl na světě. Zpočátku byl sice hojně kritizovaný, ale v průběhu let se z něj stal opravdu funkční a kvalitní nástroj na ochranu proti virům.

Sdílení fotek z mobilu do PC

Jednou z nejnovějších funkcí je propojení zařízení mobilního telefonu a počítače. Zatím tato funkce nejlépe funguje především s telefony Samsung, kde jej díky aplikaci váš telefon může zobrazit, ale také třeba posílat SMS, ukázat stav telefonu, sledovat baterii a dokonce i telefonovat.

Windows Cloud

I když se může jednat pro někoho o malichernost, pro lidi, kteří často kopírují text a obrázky je schránka velmi užitečná. Aktuálně je vybavena nejen tím, co do ní zkopírujete, ale její obsah je možno rovněž synchronizovat do cloudu, a tak umožnit dalším zařízením přístup k jejímu obsahu.

Sandbox

Sandbox je technologie, která umožňuje v bezpečném prostředí testovat neznámý software či surfovat na potenciálně nebezpečných webech, aniž by ohrozila bezpečí operačního systému. V praxi pak vytváří virtualizované prostředí, jakousi kopii systému, kterou lze potom smazat.

Noční režim

O vlivu nepříjemného modrého světla jste se již určitě dozvěděli. Výsledkem bývá vyšší únava očí, která je o to víc alarmující, když v okolí není k dispozici dostatečné množství světla. Právě z toho důvodu nabízí aplikace a internetové stránky přepnutí do takzvaného nočního režimu. Netrvalo dlouho a s nočním režimem přišel v roce 2017 i systém Windows 10. A po další době i s celým tmavým režimem!

Centrum akcí

Asi největší pozornost dává Microsoft na Centrum akcí. Ve Windows 10 byla tato funkce vylepšena a dnes dokáže informovat o tom, co se v systému děje. Přináší vám upozornění z vybraných aplikací, zprávy o stavu systému, ale také paletu rychlých tlačítek, pomocí kterých dokážete aktivovat či deaktivovat mnoho funkcí.

V poslední aktualizaci navíc funkce získala ještě lepší možnosti doručování notifikací podle preferencí. Díky tomu si můžete vybrat, co a kdy chcete vlastně dostávat.

Časová osa

Poslední funkcí je Časová osa. Vznikla v roce 2018 a jedná se o nejkontroverznější funkci vůbec. Někdo ji jednoduše miluje a další nenávidí.

Časová osa nabízí možnost vrátit se k dřívějším aktivitám. Například při práci v dokumentu na kterémkoli počítači s Windows 10. Stačí mít povolené synchronizování dat a kliknout na ikonu vedle Start nabídky.