2022-01-06 Barva 2022.jpg

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku, která nadcházejících 365 dní udává trendy v módě, designu i každodenním životě. Pro rok 2022 se jí stala PANTONE 17-3938 Very Peri - dynamická modrá s fialovými a červenými podtóny.

Dle barevné symboliky se v tomto dynamickém odstínu spojuje stálost modré a vzrušení červené. Jde o nejteplejší a nejšťastnější ze všech modrých. Je reakcí na pandemii a má nás provázet ve světě, ve kterém nás čeká mnoho nového. 

Barvy mají na psychiku velký vliv. Modrá i fialová patří ke studeným barvám a zlepšují schopnost soustředění a pobízejí k odpočinku. Modrá je barva klidu a harmonie, fialová je symbol meditace a duchovna. A díky podílu červené dokáže posílit vášeň a chuť k životu.

Very Peri v bytovém designu

Modrofialová se díky svým vlastnostem hodí ideálně do pracovny či studijního koutku. Svůj díl práce odvede i v koupelně, kde se díky ní lépe uvolníte a zrelaxujete. Vzhledem k uklidňujícím účinkům se také hodí do ložnice, zde by měla usnadnit usínání. 

Protože studené odstíny pocitově ochlazují, hodí se pouze do místností orientovaných na jih či západ. Jelikož jde o poměrně tmavou barvu, zvolte ji pouze na jednu stěnu, větší kus nábytku nebo na menší detaily. Nejvíce jí to bude slušet v kombinaci s bílou, krémovou, barvou šampaňského či zlatou.

Very Peri v módě

Kolem barvy roku vyhlášené newyorským institutem se každoročně strhne lavina. Přestože se tento institut, který reaguje na náladu ve společnosti, ne vždy trefí i do módního kurzu, nyní se to povedlo. Odstíny blízké Very Peri se v rámci podzimních fashion weeků objevovaly v pařížských i kodaňských ulicích. Světlejší fialová je pak jednou z barev, která definuje aktuální sezónu. 

Very Peri v grafice

Pro návrháře byly připraveny čtyři různé barevné palety s Very Peri, ze kterých vyplývá všestrannost barvy roku.

 1. Wellspring - tato paleta zdůrazňuje kompatibilitu Very Peri s harmonickou směsí přírodních odstínů.

 2. The Star of the Show - v této paletě klasiky a neutrálnosti se nejvíce projevuje dynamická přítomnost Very Peri a její poselství nadčasovosti.

 3. Amusements - rozmarný barevný příběh této palety je umocněn radostným přístupem třpytivě modrého odstínu Very Peri.

 4. Balancing Act - pocit živosti a vizuální vibrace dodává Very Peri této doplňkové paletě, která představuje přirozenou rovnováhu teplých a studených tónů.

Co všechno tedy Very Peri reprezentuje?

 • otevírá nám novou vizi, jak přepisujeme své životy
 • staví budoucnost v jiném světle
 • podporuje kreativitu a vynalézavost
 • otevírá mysl a oživuje tvůrčího ducha
 • představuje smělou zvídavost a bezstarostné sebevědomí 
 • vděčnost za to, co máme
 • perspektivu toho, co nás teprve čeká

Na rozdíl od Ultra Violet, barvy roku 2018, je Very Peri méně agresivní, vyjadřuje výrazně přívětivější emoce a je ze všech módních odstínů nejteplejší díky rudému podkladu.

Připomeňme, že loni institut Pantone vyhlásil barvou roku odstíny dva – sytě žlutou a šedou. Ty měly v roce 2021 symbolizovat spojení světla a stínu a přeneseně také vzájemnou ohleduplnost.

Žijeme v transformační době. PANTONE 17-3938 Very Peri je symbolem globálního ducha doby a přechodu, kterým procházíme.