2020-09-17 Blog.cz.jpg

V polovině srpna 2020 skončila jedna velká blogovací platforma, Blog.cz. Služba byla oficiálně ukončena 16.8 2020 s rozhodnutím provozovatele Michala Illicha.

Ukončení platformy Blog.cz není v žádném případě ojedinělou událostí. Bezmála před osmi roky stejný osud potkal i bezplatný server Bloguje.cz. Už tehdy se polemizovalo nad tím, že éra blogů bude brzy vytlačena moderními sociálními sítěmi a dnes jsme této teorii opět o kousek blíž.

16.8.2020 se definitivně uzavřely brány Blog.cz a Galerie.cz. Důvodem byl údajně vysoký pokles uživatelů a zastaralost, která do rychle rostoucího online světa nepatří. Mladí uživatelé dnes navíc mnohem více inklinují k sociálním sítím jako je Instagram, Tik Tok nebo YouTube, kde sice nevytvářejí textový obsah, ale videa, která nabízejí efektivnější způsob, jak své fanoušky zaujmout.

Úspěch Blog.cz

Služba Blog.cz vznikla na začátku srpna 2005. Byla založená podnikatelem Michalem Illichem (původním vlastníkem Jyxo.cz), kterému tehdy konkurovali pouze Bloguje.cz nebo Blogger.com.

Svůj úspěch si Blog.cz zasloužil hlavně díky tomu, že byl od výše zmíněných konkurentů jednodušší a spolehlivější. Neumožňoval sice zásadní změny vzhledu, ale jen mírné přizpůsobení barev, na druhou stranu měl elegantní editor a netrápily jej žádné výpadky. Díky tomu si Blog.cz zamilovali hlavně „obyčejní“ uživatelé, kteří chtěli snadno a rychle publikovat své příspěvky.

Funkční blogovací platformy

S ukončením Blog.cz všechna zábava pro nadšené spisovatele naštěstí nekončí. Stále existuje velká řada serverů, kde svá díla můžete publikovat. Pro přehled jsme vybrali ty nejčastější.