fb rozmery blog.png

Používáte-li Facebook především pro marketingové účely, rozhodně zbystřete. V mnoha případech musíte hlavně pro prezentaci odkazů či Facebook reklamní kampaně použít fotografii ve specifických rozměrech.  

Jaká by měla být ideální velikost profilové fotky na Facebooku? Liší se nějak úvodní fotografie od obrázku události? Ideální rozměry nejčastěji používaných fotek na Facebooku jsme shrnuli v krátkém přehledu.

Fotografie dnes tvoří jednu z nejdůležitějších součástí obsahu každého facebookového profilu. A i když si Facebook v mnoha případech poradí sám, je dobré mu práci příliš neztěžovat a nahrávat obrázky ve velikostech doporučených tvůrci této sociální sítě. Jaké to jsou?

Úvodní fotka Facebook stránky: 851 × 315 px
Takzvané cover foto je tím prvním, na co padne zrak každému návštěvníkovi, mělo by tedy plnit úlohu jakési výkladní skříně vašeho profilu.

Optimální rozměry úvodního obrázku jsou  851 × 315 px, přičemž doporučujeme nahrát fotografii o dvojnásobné velikosti, tedy 1 702 × 630 px. Facebook si ji sám upraví a zmenší, zároveň zachová její kvalitu.

Profilová fotka Facebook stránky: 180 × 180 px
Profilový obrázek čtvercového formátu najdete na profilu v levé spodní části úvodní fotky, přičemž ji částečně překrývá. Je tím, co reprezentuje váš profil v každém příspěvku či komentáři, jde tedy o ten nejdůležitější obrázek vaší stránky.

Rozměry profilové fotky jsou 180 × 180 px, přičemž je nutné mít na paměti, že v příspěvcích a komentářích se bude zobrazovat miniatura o velikosti 40 × 40 px, navíc nově oříznutá do kruhu. Profilový obrázek tedy nezahlcujte informacemi a volte třeba jen jednoduchou značku či logo.

Fotka události: 784 × 295 px
Vytvoříte-li na svém profilu nějakou událost, je vhodné doplnit ji obrázkem. Ten by měl mít rozměry 784 × 295 px, přičemž mobilní verze umožňují mít obrázek vyšší.

Doporučujeme tedy výšku nastavit pro zobrazení na telefonech (Facebook tento rozměr upřednostňuje) a ve verzi pro počítače obrázek oříznout. Nezapomeňte ale, že obrázek překrývá název události, myslete na to tedy při vkládání textu do fotografie.

Fotka (obdélník): 940 × 788 px
Doplníte-li příspěvek fotkou, můžete docílit většího dosahu. Facebook totiž upřednostňuje fotografie nad textovými posty. Je tedy dobré přidat fotku ke každému příspěvku. Ideální rozměr je v tomto případě 940 × 788 px.

Citát (čtverec): 800 × 800 px
Poslední dobou velmi využívaný a oblíbený formát čtverce se stal používaným především pro citáty. Ty se vkládají na zeď profilů proto, že mají velký potenciál stát se virálními, tedy masově sdílenými, a tím pádem populárními. Ideální rozměr obrázku s citátem je 800 × 800 px.

Rotující fotky: 1 080 × 1 080 px
Takzvané carousely neboli kolotoče se používají pro propagaci vaší stránky. Jde o sérii tematicky zaměřených obrázků, kterými na zdi čtenář může „listovat“ dokolečka. Rozměr jednotlivých fotek má být alespoň 1 080 × 1 080 px.

Propagace Facebook stránky nebo události: 1 200 × 444 px
Hodláte-li investovat finance do propagace svého profilu nebo některé ze svých událostí, buďte připraveni na to, že pro tyto účely budete muset mít v zásobě obrázky o specifických rozměrech, konkrétně 1 200 × 444 px.

Rozměry fotek u facebook příspěvků
Zde nastává velmi často problém! Když nasdílíte do postu odkaz, často se u něj zobrazí nesprávná fotka nebo nesprávný formát fotky. Jak tedy správně? Buď na to můžete jít od lesa, tzn. v administraci webu nahrajete takzvaný og:image v rozměru 1200 x 628 px. Pokud nahráváte k příspěvku fotku ručně, využijte již zmíněný rozměr 940 x 788 px.

Pro kontrolu, jak se odkaz na FB zobrazí doporučujeme výborný nástroj - Debugger, zde nakopírujete sdílený odkaz a on vám ukáže, jak se na FB zobrazí.

Pokud byste si nebyli jistí některými rozměry nebo byste chtěli poradit s úpravou konkrétních fotografií, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.