co dela vas telefon zatimco spite.png

Podívejme se na to, co se děje s mobilními telefony ve chvíli, kdy je odložíte a jdete spát. Běžného uživatele totiž možná ani nenapadne, co všechno probíhá na pozadí.

Bezpečnostní expert, který vystupuje pod pseudonymem 4n6strider, se zaměřil na analýzu telefonu v okamžiku, kdy se aktivně nepoužívá. A přišel s poměrně zajímavými výsledky: za šest hodin, kdy byl telefon na noc odložen majitelem, navázal 160 spojení. Trošku děsivé, že?

V tomto konkrétním případě šlo o mobil se systémem Android, ale vzhledem k tomu, že tato aktivita byla vykonána nainstalovanými aplikacemi, byl by podobný výsledek i v případě jakéhokoliv jiného operačního systému telefonu. Důležité je podotknout, že se nejednalo o žádné útoky nebo jiné podezřelé aktivity, takže není důvod se obávat.

4n6strider uvedl, že vzhledem k tomu, že byly všechny aplikace ukončené a zdálo se, že na pozadí nic neběží, uživatel by očekával, že jediná aktivita, která se může dít, je ta spojená s aplikací budíku a procesy, které jsou potřebné pro provoz systému.

A co tedy stojí za skutečností, že telefon nikdy nespí? Mezi nejčastější příčiny patří například záloha dat, aktualizace a data o majiteli, která umožňují marketérům cílit různé personalizované reklamy. Samotní dodavatelé operačních systémů se snaží omezit všechny tyto aplikace tím, že zvlášť musíte povolit přístup k foťáku, mikrofonu nebo i ke svým úložištím. A určitě se vyplatí mít v mobilu antivirus.

A teď vás určitě bude zajímat, jak tedy všechny tyto noční akce zatrhnout. Je to poměrně jednoduché – po dobu, kdy telefon nepotřebujete, jej odstřihněte od internetu. Pokud to pro vás není schůdné řešení, pak vsaďte na kvalitní antivirový program a vyhněte se stahování aplikací z neoficiálních zdrojů.

Pokud byste chtěli poradit vybrat vhodné zabezpečení vašeho telefonu nebo počítače, určitě se obraťte na nás, rádi pomůžeme :-).