Dnes, 14. dubna, oslavujeme 58. narozeniny muže, který stojí za jedním z nejoblíbenějších a nejvýznamnějších programovacích jazyků na světě – Yukihiro Matsumoto, známý také jako "Matz". Ruby je jazyk, který přinesl revoluci v oblasti vývoje webových aplikací a zároveň inspiroval celou generaci vývojářů. Pojďme se podívat na to, co vedlo Matze k vytvoření Ruby a jak tento jazyk ovlivnil svět IT.

Yukihiro Matsumoto – muž za Ruby

Yukihiro Matsumoto se narodil 14. dubna 1965 v Japonsku a již od mládí projevoval zájem o programování. Jeho cesta k vytvoření Ruby začala v 90. letech 20. století, kdy se rozhodl vytvořit jazyk, který by byl přívětivý pro vývojáře a zároveň by dokázal efektivně zpracovávat složité úlohy.

Ruby byl oficiálně představen v roce 1995 a od té doby získal obrovskou popularitu v IT komunitě. Ruby přinesl revoluci díky své jednoduchosti, čitelnosti a eleganci, což umožňovalo vývojářům rychleji psát kód a snadněji se orientovat v již existujících projektech.

Vliv Ruby na svět IT

Ruby získal značnou popularitu, zejména díky webovému frameworku Ruby on Rails, který byl představen v roce 2004. Rails zpřístupnil vývoj webových aplikací širokému spektru vývojářů a značně zjednodušil proces vytváření dynamických webových stránek.

Tento jazyk se rychle stal oblíbeným nástrojem pro vývojáře po celém světě a podnítil založení mnoha úspěšných technologických společností, jako jsou například GitHub, Shopify nebo Airbnb.

Ruby je také známý svým silným důrazem na komunitu. Matzova filozofie "Matz is nice, so we are nice" (Matz je hodný, takže jsme hodní) se stala základním pravidlem pro Ruby komunitu a podpořila vznik přátelského a podporujícího prostředí pro vývojáře.

Oslava a poděkování

Na oslavu narozenin Yukihiro Matsumota bychom chtěli poděkovat za jeho nezměrný přínos k světu programování a vývoje webových aplikací. Matzovi se podařilo vytvořit něco, co inspirovalo a změnilo životy mnoha vývojářů po celém světě. Jeho odkaz bude pokračovat v každém řádku kódu napsaném v Ruby a v každé aplikaci postavené na Ruby on Rails.

V Railsformers tvoříme inovativní webové aplikace na Ruby on Rails

V Railsformers se specializujeme na vývoj webových aplikací v jazyce Ruby on Rails. Náš tým zkušených vývojářů se věnuje tvorbě řešení, která přinášejí skutečnou hodnotu našim klientům a uživatelům. Jsme hrdí na naše úspěšné projekty, které zahrnují například Reservatic, Josiah a Superbyty24. Pojďme se podívat na tyto projekty podrobněji.

Reservatic

Reservatic je unikátní on-line rezervační systém, který jsme navrhli a vyvinuli pro efektivnější objednávání služeb, jako jsou lékařské konzultace, fitness tréninky, wellness procedury, kadeřnictví nebo pneuservis. Systém umožňuje uživatelům snadno procházet dostupné termíny a služby, zatímco poskytovatelům služeb nabízí nástroje pro efektivní správu svých rezervací a plánování času.

Hlavní výhody Reservatic zahrnují:

 • Eliminace čekání zákazníka na objednanou službu.
 • Efektivnější využití pracovní doby poskytovatelů služeb.
 • Snížení časových ztrát a zvýšení produktivity.
 • Upravitelný kalendář pro správu rezervací v reálném čase.

Josiah

Josiah je aplikace, kterou vyvíjíme od roku 2013 pro neziskovou společnost Josiah Venture. Aplikace slouží k sjednocení a zjednodušení postupů pro navrhování, plánování, organizování a realizování společenských akcí ve 12 zemích Evropy. Mezi akce patří školení, leadership kurzy, tábory a mnoho dalších.

Hlavní výhody Josiah zahrnují:

 • Jednoduchost a přehlednost.
 • Flexibilita a rychlost.
 • Sjednocení postupů pro různé akce a země.
 • Kontinuální vývoj a úpravy dle aktuálních potřeb klienta.

Superbyty24

Superbyty24 je komplexní portál s byty na prodej a pronájem po celém světě, který jsme vyvinuli pro našeho klienta. Portál nabízí širokou nabídku nemovitostí, přehledné vyhledávání a detailní informace o jednotlivých bytech.

Hlavní výhody Superbyty24 zahrnují:

 • Široká nabídka nemovitostí na prodej a pronájem po celém světě.
 • Přehledné a intuitivní vyhledávání s možností filtrování dle různých kritérií.
 • Detailní informace a fotografie pro každou nemovitost.
 • Jednoduchý proces kontaktního formuláře pro zájemce o nemovitost.

Ve firmě Railsformers se zaměřujeme na vytváření inovativních webových aplikací na platformě Ruby on Rails, které přinášejí hodnotu našim klientům a uživatelům. Naše úspěšné projekty, jako jsou Reservatic, Josiah a Superbyty24, jsou důkazem naší odbornosti a zkušeností v oblasti vývoje webových aplikací. Pokud máte zájem o naše služby nebo se chcete dozvědět více o našich projektech, neváhejte nás kontaktovat. Těšíme se na spolupráci s vámi a na další úspěšné projekty!