google mapy_blog (1).png

Služby Google maps jsou nyní dražší a více vás omezí!

V poslední době se na nás začali klienti hromadně obracet, s dotazy na Google mapy, protože zaregistrovali problémy s jejich zobrazováním a funkčností. Co se stalo?

Už před nějakou dobou se společnost Google zmínila, že má v plánu na svých mapách začít více vydělávat. Od letošního května tento plán získává o něco reálnější podobu a hned v červnu vešel v platnost nový ceník.

Co se změnilo?

Došlo ke spojení zhruba 18 jednotlivých API do tří větví: Maps, Routes a Places. A tyto tři části společně tvoří celek nově nazvaný Google Maps Platform. Na svých stránkách pravděpodobně používáte především Maps. Doposud fungující plány Standard a Premium byly sloučeny do jednoho plánu, tzv. pay-as-you-go.

Co to znamená?

Systém pay-as-you-go by měl zajistit, že zaplatíte pouze to, co budete skutečně využívat. Jenže… Pro přístup ke Google Maps API musíte mít nově založený Google Cloud Platform účet pro platby a také zaregistrovanou kreditní kartu. To platí i pro uživatele, kteří v závěru nebudou muset platit nic, protože jejich využití map zůstane pod stanovenými limity. Obyčejná iframe mapa (tzn. mapa, kterou chcete použít pro svou webovou stránku vloženou pomocí iframe HTML elementu) a nativní mapy pro mobily (iOS i Android) přímo integrované do aplikace pomocí externí knihovny od Googlu sice budou zdarma a neomezené, ale i zde je nutné mít pro používání zaregistrovaný platební účet.

Kolik mě to bude stát?

Není třeba vyvolávat paniku, protože pokud jste za služby neplatili doteď, pravděpodobně tomu tak zůstane. V opačném asi dost provětráte peněženku. Google zatím nedal k dispozici žádné přímé porovnání cen, ale někteří vývojáři předpokládají až 1400% nárůst ceny. Budiž útěchou, že od Googlu dostanete každý měsíc kredit v hodnotě 200 dolarů. Pokud tento kredit vyčerpáte, strhne se vám částka, o kterou překročíte budget automaticky z karty.

Limity pro využití zdarma?

Placený model v podstatě funguje tak, že zaplatíte za počet volání do API. Vzhledem k tomu, že vám Google poskytne 200$ každý měsíc pro API volání zdarma, mělo by vám to stačit na:

  • až 28 000 bezplatných načítání dynamických map nebo
  • až 100 000 bezplatných statických map nebo
  • až 14 000 dynamických street view volání

Jak uhlídat, ať nezaplatíte majlant?

Pro lepší přehlednost o platbách a  pohybech na účtu si nastavte denní limity nebo notifikace, ideální je mít zřízenou kartu přímo pro tyto účely. Určitě se také vyplatí spočítat si (alespoň odhadem), zda se vám přechod na nový platební plán vyplatí. To snadno zvládnete v platební kalkulačce. Nový ceník si prohlédněte zde.

Existuje řešení?

Oficiální vyjádření nevysvětluje, co se stane se stávajícími implementacemi, pokud si účet Google Cloud Platform nezřídíte. Reálně však máte hned několik možností, jak situaci vyřešit:

Nastavte si limity pro bezplatné využívání

V ovládacích panelech Google Maps si můžete nastavit denní limit zobrazení mapy na svém webu a tím se vyhnout nečekaně vysokým nákladům. Pokud je počet bezplatných zobrazení 28 000 za měsíc, vychází to na 900 zobrazení denně. Pokud tento počet zobrazení za den překročíte, mapa bude blokována až do následujícího dne.

Vyjednejte si podmínky

Je pro vás z důvodu velkého provozu na webu nesmysl nastavovat si limity? Zkuste se obrátit na obchodního zástupce Google Maps a vyjednat si lepší podmínky.

Odstraňte mapu ze svého webu

I když odstraníte mapu, můžete uvést odkaz na Google Maps, zde uživatelé zjistí, kde vás najdou a jak se k vám dostanou.

Jděte ke konkurenci

Konkurenčních služeb existuje hned několik. Některé jsou zdarma (Seznam a jeho Mapy.cz nebo OpenStreetMap), za další při překročení limitu zaplatíte (Bing Maps, Here Maps, TomTom, Mapbox nebo MapTiles), ale rozhodně ne tolik, jako s novým ceníkem Googlu.

Vidíte, že nic není ztraceno a stále máte mnoho možností, jak tuto nepříjemnou situaci vyřešit. Pokud chcete, aby na vašem webu vše fungovalo tak, jak má, obraťte se na nás a my se o vše postaráme.