fb log blog.png

Využíváte Facebook k firemní propagaci? Skvěle! Je to jeden z nejefektivnějšch komunikačních kanálů, detailně měřitelný, poskytující nekonečné možnosti přesného cílení a interakce s publikem. 

Dávejte však pozor! Využíváte-li příspěvky k nabádání fanoušků k nepřirozenému sdílení, lajkování či označování přátel za účelem zvýšení dosahu a šíření obsahu, můžete napáchat více škody než užitku. Mnoho správců sociálních sítí využívá právě tento "nástroj" v podobě soutěží, rádoby vtipných postů či prosté žádosti k získání nových fanoušků a rozšíření publika. Nic z toho by nebyl problém, pokud by si tyto příspěvky otevřeně neříkaly o sdílení, lajkování či označování přátel. V mnoha případech jsou takto například soutěže podmiňovány. Nutno poznamenat, že to velmi často funguje, avšak o relevantnosti získaných fanoušků pro byznys bychom mohli vést přinejmenším diskuzi. 

Facebook je však nyní zase o něco chytřejší a dokáže pomocí strojového učení takovéto výzvy, neboli engagement bait,  poznat a na základě jejich vyhledání omezit a stránku či osobu penalizovat. Což znamená, že se pak tento uživatel bude objevovat v news feedu svých fanoušků i obecně uživatelů Facebooku mnohem méně :( :( A to v žádném případě nechceme. 

Svým způsobem jde samozřejmě o dobrý krok. Facebook tak nebude zaplevelený nevhodným obsahem, který obtěžuje a uživatele nezajímá. Nebudete tak nuceni u soutěží plnit požadavky, jako sdílení či označování přátel, které vám není příjemné apod. Kvalita obsahu se zvýší nebo alespoň více protřídí. 

Nastavená pravidla jsou natolik sofistikovaná, že nebudou degradovány příspěvky, ve kterých jsou například hledané osoby či zvířata, u kterých je žádoucí sdílení a přirozená prosba o něj. Stejně tak Facebook umožní žádosti o sdílení dobročinných projektů. 

Jste nyní naštvaní nebo zklamaní, že nemůžete dále využívat zmíněnou fungující strategii? Nezoufejte, stejně nešlo o dobrou cestu a publikum, které jste takto získali jen zřídkakdy došlo až k nákupu. 

Jak tedy správně komunikovat na Facebooku? Klíčem k úspěchu je relevantní, poutavý a přirozeně virální obsah, který bude pro cílovou skupinu natolik zajímavý, že jej bude lajkovat a sdílet přirozeně, tedy organicky. Ideální u firemních stránek je pak propojit kvalitní obsahový (content) marketing s placenou reklamou.

Máme s obsahovou i placenou formou komunikace na sociálních sítích rozsáhlé zkušenosti, obraťte se na nás, potřebujete-li konzultaci, radu či pomoc!