Fotografie na internetu: Krásná momentka, která dokáže znepříjemnit život
Internet je plný fotek našich blízkých, domácích mazlíčků a nás samotných. Na sociálních sítích sdílíme to, co jíme, kde zrovna jsme a jaké dobrodružství aktuálně prožíváme. Jen málokoho ovšem napadne, že sdílení osobního života může mít i svou odvrácenou stránku. Jedna pořádně vyzývavá fotka může v mžiku zkomplikovat dobře našlápnutý kariérní růst nebo se stát lákadlem pro potenciální kriminální činnost.
Jakmile na internetu nahrajete svou fotografii, musíte počítat s tím, že jste ji vložili nesmazatelně do systému (a to i v případě, že fotografii následně reálně odstraníte). Vložením média to však teprve začíná. Nahranou fotku totiž může vidět prakticky kdokoliv.
Nevědomost, za kterou se platí
Asi největší problém tkví v tom, že si většina lidí ani neuvědomuje, že dělá něco špatně. Ostatně, kdo by měl například něco proti fotce štědrovečerní večeře, že? Vaši přátelé vás maximálně počastují nějakým milým komentářem a hromadou lajků, ale potenciální zloděj se právě dozvěděl, jak to u vás doma vypadá. Pokud navíc zveřejníte na Stories, že jdete o půlnoci do kostela, může se velmi snadno stát, že při návratu zažijete nepěkné překvapení.
Ano, uvedený příklad je sice trochu extrémní, ale rozhodně ne nereálný.
Dalším příkladem, kdy vám může veřejná fotografie pěkně zatopit, je práce. Ať už jste součástí větší firmy, nebo pracujete jako živnostník, váš profil si může zobrazit kdokoliv, tedy i šéf nebo klient. Měli byste proto dbát na to, jestli nezveřejňujete něco, co by mohlo tyto subjekty poškodit nebo odradit od spolupráce s vámi.
Jak si chránit soukromí na internetu:
- Založte si soukromý profil,
- Pro sdílení fotek z přítomnosti využijte ideálně Stories s nastavením kruhu přátel,
- Vyhněte se označování polohy,
- Fotografie vkládejte na sítě ideálně se zpožděním,
- Neberte sociální sítě jako osobní galerii,
- Nahrané fotografie zbavte veškerých metadat,
- Projděte si nastavení jednotlivých soc. sítí, kde si můžete zvolit možnosti označování a toho, kdo vaše fotky uvidí.
Pozor na fotky dětí
Rodiče se velmi často uchylují k tomu, že na internetu sdílejí různorodé momentky ze života svých dětí. Velice oblíbená jsou například i videa prvních krůčků nebo sezení na nočníku. Takové momentky mohou dospělé příslušníky upřímně pobavit, ale za pár let se mohou stát pro dítě noční můrou. Bude totiž jen otázkou času, kdy takovou „roztomilou fotku“ najdou spolužáci, kteří ji rozešlou zbytku školy. Posměch a přezdívky mohou být přitom tím nejmenším, co se může stát.
Co na sociálních sítích nesdílet:
- Fotografie místa bydliště a majetku,
- Fotografie práce, školy nebo školky,
- Kopie pracovních dokumentů, smluv nebo dokladů,
- Fotografie, které mohou poškodit druhou osobu jakýmkoliv způsobem,
- Fotografie druhých bez jejich souhlasu.
Aplikace na anonymizaci fotografií
Anonymous Camera
Tato aplikace poskytuje režim fotoaparátu, kterému v základu vypnete ukládání dat o čase a poloze. Pořízený snímek pak nemá metadata, díky kterým by se dalo zjistit, kde a kdy byl zachycen. Navíc appka nabízí i možnost skrytí tváře a celého těla. V případě natáčení videa můžete využít i rozostření obličeje nebo zastření hlasu, což se může hodit reportérům natáčející rozhovory.
Cena: Zdarma s vodoznakem (stáhnout pro iOS)
Photo Metadata Remover
Photo Metadata Remover sice vypadá vizuálně jinak, ve finále ale nabízí to stejné. V této aplikaci si jednoduše vyberete fotky a poté dáte pokyn k vymazání veškerých dát. Díky tomu se člověk, kterému fotky pošlete nikdy nedozví, odkud a kdy byly pořízeny (a to ani v případě, že si je stáhne ze sociálních sítí).
Cena: Zdarma s reklamou (stáhnout pro Android)