2020-10-08 Google Workspace.jpg

V době, kdy se převážná část práce odehrává z domova, přichází čím dál více firem s nabídkou svého vlastního online řešení. Pozadu nezůstává ani Google, který se rozhodl sdružit aplikace jako Gmail, Kalendář, Disk, Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Meet, Chat atd. do jedné služby, Google Workspace.

I když se může na první pohled zdát tato myšlenka přelomová, aktivní uživatelé G Suite napadne, že se v podstatě nejedná o nic nového. Na stejném principu totiž ještě donedávna pracoval G Suite. Ten se ale nyní stane součástí jednoho velkého balíku Google Workspace, který má být více přizpůsobený každodennímu užívání.

Jak se změna dotkne uživatelů G Suite?

Nový název přináší i nové možnosti. V rámci nového pracovního zázemí se Google snaží co nejvíce soustředit na individuální potřeby firem a využívání jednotlivých aplikací v doméně.

V základu je Google Workspace rozdělen do dvou kategorií, Google Workspace Business a Google Workspace Enterprise.

První kategorie je určena hlavně malým a středním firmám do velikosti 300 zaměstnanců a obsahuje v sobě balíčky Business Starter, Business Standard a Business Plus. Druhá kategorie se pak zaměřuje na široké spektrum uživatelů s pokročilými funkcemi, ovládáním a bezpečností. Najdete zde balíčky Enterprise Essentials, Enterprise Standard a Enterprise Plus.

Výše uvedené balíčky budou dostupné od ledna 2021. Firmy, které nyní používají Google Suite, se nemusí naštěstí ničeho bát. V průběhu několika měsíců jim Google představí detaily a možnosti převodu z Google Suite na Google Workspace.

Co už nyní o novém Google Workspace víme?

Google Workspace bude prozatím dostupný pouze firmám, neziskovým organizacím a vzdělávacím institucím. Podle vyjádření Googlu by měl později přijít s nabídkou také pro běžného spotřebitele. Konkrétnější bohužel zatím není. Reálně tedy víme, že nový produkt bude mít upravený logotyp aplikací, které budou více odrážet základní barvy značky Google.

Stojí Google Workspace za vaší pozornost?

Pro praktickou představu vám uvedeme několik příkladů. Cena aktuálního Google Suite Basic je srovnatelná s tím, co bude nabízet nový Business Starter. Na rozdíl od něj ale bude navíc obsahovat dodatečné funkce, jako automatické rozmazání pozadí při videohovoru, což ocení převážně lidé na home officu.

Stejně tak je na tom i Google Suite Business, který bude odpovídat Business Standard. I zde dostanete za stejnou cenu funkce navíc, například moderování/ankety v průběhu meetingu přes Google Meet.

Pokud bychom chtěli srovnat vyšší verzi v podobě Enterprise Standard, musíte počítat s tím, že cena naroste zhruba o polovinu. Na druhou stanu dostanete rozšířené nástroje pro kontrolu a správu dat, které jsou nyní k dispozici pouze na G Suite Enterprise.

Pomůžeme s řešením.

Přechod na cloudové technologie je pro každou firmu důležitá a klíčová změna, která by se měla řešit co nejdříve. Pokud stále využíváte zastaralé metody, kdy sdílení důležitých dokumentů ve vaší firmě znamená odeslání přílohy přes e-mail a zálohy neřešíte, nebo důvěřujete fyzickému ukládáním na záložní úložiště, určitě budete překvapeni, jak rychle, efektivně a hlavně bezpečně se dá pracovat s cloudovým řešením. Proto nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.