gdpr - e-mailove utoky - fb.jpg

Situace, která předcházela vstupu Obecného nařízení o ochraně osobních údajů v platnost, zneužívali a stále zneužívají podvodníci. Přitom stačí dodržovat pravidla bezpečného chování na internetu.


Možná ještě máte v paměti období, které předcházelo vstupu GDPR v platnost. Vaše e-mailová schránka přetékala množstvím zpráv se žádostmi o kontrolu účtu nebo o udělení opětovného souhlasu se zasíláním e-mailů.

E-mailové vlny ovšem zneužívali a dosud zneužívají podvodníci, kteří z adresátů chtějí vylákat přihlašovací údaje k nejrůznějším účtům. Odborníci proto doporučují mít se na pozoru.

Jedním z posledních případů je falešná zpráva z minulého měsíce. E-mail se tvářil jako žádost Fio banky, po kliknutí na odkaz uvedený v textu ale adresáti byli přesměrováni na zcela jiné stránky.  „Pozorní uživatelé si však mohou všimnout, že cílová doména nemá s Fio bankou nic společného,“ varuje na svém webu český národní bezpečnostní tým CSIRT.

Zástupci Fio banky následně upozornili, že instituce žádné podobné e-maily neposílá a posílat nebude.

Uživatelé internetu by v podobných situacích měli dodržovat pár jednoduchých pravidel chování na síti. Stačí, když budou obezřetní, nebudou otvírat podezřelé přílohy a bezhlavě klikat na odkazy.

Pokud naopak třeba vy sami zasíláte svým zákazníkům newslettery a máte strach, že se stanete oběťmi podobných útočníků, neváhejte se na nás obrátit. V týmu máme specialisty, kteří s vámi proberou nejen zabezpečení vašich účtů, ale také například ochranné prvky vašich e-mailových zpráv.