nahled - gmail.jpg

Při výběru elektronické schránky se zaměřujeme především na její kapacitu a přívětivost. E-mailový klient Gmail, který patří společnosti Google, přišel minulý týden s novými užitečnými funkcemi. A bude vám stačit jen pravé tlačítko myši.

Gmail používá dle posledních sdělení z konce roku 2018 celkem 1,5 miliardy uživatelů na celém světě. Jen pro představu, jedná se asi o jednu pětinu populace. Na planetě Zemi žije v současné době skoro 7,7 miliardy lidí. Gmail se proto snaží přicházet s novinkami, které nejen že zlepšují uživatelské prostředí stávajícím klientům, ale také lákají ty nové.

Skrytá tajemství pravého tlačítka

Nejnovější aktualizací povýšil Gmail pravé tlačítko myši z téměř nevyužívaného na prakticky nepostradatelné. Po kliknutí na e-mail vám otevře celkem 12 funkcí:

 • odpovědět odesílateli/odpovědět všem;
 • přeposlat zprávu;
 • archivovat;
 • vymazat;
 • označit jako nepřečtené;
 • odložení/uspání e-mailu;
 • přesunout do;
 • označit e-mail jako;
 • ztlumení zprávy;
 • vyhledání všech e-mailů, které nám od daného odesílatele přišly;
 • vyhledávání e-mailů se stejným předmětem;
 • otevřít e-mail v novém okně.

Pokud nejste uživateli tradičních stolních počítačů či notebooků, nezoufejte. Gmail pro vás připravil obdobu kliknutí pravým tlačítkem. Pokud jste zvyklí pracovat třeba na Mac Booku, rozšířené menu otevřete pomocí kombinace Ctrl + kliknutí na myš.

Jak nám novinka usnadní život?

Je sice hezké, že se Google snaží vyvíjet kvalitnější a uživatelsky příjemné prostředí, ale v čem nám pravé tlačítko myši skutečně ulehčí práci? Hlavním pozitivum můžeme vidět jednoznačně v konci hledání. Stačí jedno prosté kliknutí myši a rovnou vidíme, co všechno můžeme se zprávou provést. Tato funkce je prospěšná hlavně pro gmailové nováčky, kteří se v systému ještě neorientují.

Velmi užitečným se může stát také praktické vyhledávání dle jména odesílatele nebo předmětu zprávy. Tuto vychytávku určitě využijete u pravidelných povinností, jako je například komunikace s úřady, ale usnadní vám také každodenní kontakt s kolegy.

Co jste o Gmailu možná ještě nevěděli…

Gmail, neboli Google Mail, je bezplatná e-mailová služba patřící do portfolia společnost Google už od dubna roku 2004. Tehdy jsme se uživateli mohli stát jen na základě pozvánky. Beta verze webmailu byla spuštěna v únoru 2007 a umožňovala operovat s 1 GB prostoru (v té době revoluční velikost). V současnosti má běžný uživatel Gmailu k dispozici 15 GB s možností dokoupení upgrade v rozmezí 100 GB až 30 TB.

Jako každá elektronická schránka má také ta od Googlu svá omezení. Jeden e-mail můžeme adresovat maximálně 500 příjemců, za jeden den můžeme rozeslat maximálně 500 mailů a maximální velikost přílohy (popřípadě součtu příloh) je 25 MB. Pro větší přílohy existuje možnost uložit je na Google Disk, což nám poskytuje prostor krásných 10 GB. Abychom tato omezení překročili, museli bychom se opravdu snažit. Proto hodnotíme uživatelské prostředí jako velmi přívětivé a přizpůsobené běžnému člověku i firmám.

Svou e-mailovou schránku otevřeme několikrát za den. Proto jsme rádi za novinky, které nám práci s elektronickou poštou ulehčují. Myslíte, že se to vývojářům z Google tentokrát povedlo? Nebo jste zastánci konzervativního přístupu a líbilo se vám staré nastavení?