spoluprace.jpg

Do nedávné doby jsme museli veškeré soubory z balíčku Microsoft Office před úpravou v kancelářském nástroji Google Docs převést do vlastního formátu. Válka dokumentů je už ale naštěstí u konce.

Google ve svých kancelářských programech podporoval prohlížení v určitých cizích formátech, ale pro úpravy vyžadoval, aby byly dokumenty, tabulky nebo prezentace převedeny do jeho proprietárního formátu. Od února loňského roku zavedl Google možnost komentování souborů ve formátech od Microsoftu, aniž by je předtím musel uživatel konvertovat. 

Plnohodnotná úprava souborů od Microsoftu bez nutnosti používat různé doplňky přišla až nyní. A to rovnou ve všech verzích. Dokumenty Google podporují kromě mladších Office Open XML (soubory s příponami DOCX, XLSX a další) také standardizovaný formát (jako je ISO/IEC 29500) a letitý uzavřený binární formát Microsoftu pro dokumenty (DOC, XLS, … ).

Jeden metr pro všechny dokumenty?

Pro MS Office nebude v Google Docs chybět verzování, sdílení nebo dokonce spolupráce více osob v reálném čase na jednom dokumentu. Všechny tyto možnosti si Google do nedávna ponechával pro dokumenty, tabulky a prezentace ve svých formátech. Díky tomuto kroku už nemusíte utíkat od Google nástrojů, pokud potřebujete s příslušnými dokumenty pracovat nad rámec prohlížení. 

Výjimku v plné kompatibilitě můžeme vidět v oblasti šablon. Při úpravě dokumentů ve starším formátu budou šablony automaticky převedeny do novější verze. I když ne úplně dokonale, vyskytnou se určitá omezení. Například nebude možné využít skripty aplikací, doplňky a zapomenout můžeme také na možnost zamknout buňky v tabulkách. Tyto projevy neúplné kompatibility je však v oblasti formátů a nástrojů běžným jevem.

Výhody Dokumentů Google

Google Docs (GDocs, Dokumenty Google) slouží k individuálnímu, ale také kolektivnímu editování textových dokumentů, souborů tabulkového kalkulátoru, prezentací a dotazníkových formulářů. Nástroj může využívat zdarma každý registrovaný uživatel služeb Google. Stačí k tomu téměř jakýkoliv webový prohlížeč s povoleným JavaScriptem.

Mezi největší výhody Dokumentů Google patří online dostupnost napříč uživateli. Dokument tak může najednou opravovat celý tým lidí, přičemž změny se promítají dynamicky do pohledu všech pracujících současně. Hojně využívaná je také funkce rychlého zveřejnění na webu nebo blogu. Po zveřejnění dostanete URL, pod kterým bude vidět článek dostupný online, aniž byste jej museli ručně vkládat do vlastního webového prostoru. 

Řada uživatelů používá k webové prezentaci službu Google Sites, a to především z důvodu jednoduchého nahrávání a úpravy zveřejněného dokumentu. Zveřejnit dokument napsaný v GDocs do webového prostoru zabere několik kliknutí, přičemž originál lze i nadále editovat a změny se po znovunačtení promítnou do webové stránky na Sites.

Kancelářský nástroj Dokumenty Google je šikovným pomocníkem pro jednoduchou manipulaci s vašimi dokumenty. Pokud přemýšlíte o firemním řešení cloudových aplikací pro spolupráci a produktivitu, rádi vám pomůžeme s řešením!