2021-02-18 Google Meet.jpg

Google Meet je služba určená pro pořádání videokonferencí. S aktuální situací, která si žádá ve většině případů práci z domova, přichází s novinkami, které mají za cíl usnadnit jeho používání.

Tak například učitelé mohou nově zpřístupnit online tabuli, zakázat žákům chat s ostatními nebo rozmazat pozadí. Tím však novinky ze světa Google Meet ani zdaleka nekončí!

Potlačení okolního hluku

Díky této novince si v Google Meet můžete užít ještě pohodlnější komunikace z domácího prostředí. Funkci aktivního potlačení hluku zajišťuje umělé inteligence, na které vývojáři pracovali tři roky. Dřívější testy dokonce ukázaly, že je funkce mnohem lepší, než nástroje pro potlačení šumu, které používají konkurenti jako například Teams.

Potlačení okolního hluku aktivujete po kliknutí na Nastavení.

Rozšířené funkce pro moderátora

Jako první přibyly nové možnosti moderátora videohovoru. Ten může od nynějška posluchači zakázat sdílení své obrazovky nebo chat s ostatními.

Moderátor může:

  • Zakázat nebo povolit sdílení obrazovky (v základním nastavení mohou obrazovku sdílet všichni)
  • Zakázat nebo povolit chat posluchačů (v základním nastavení mohou chatovat všichni)
  • Zapnout Rychlý přístup – jedná se o funkci, která posluchačům umožní vejít do místnosti bez nutnosti klepání

Nové funkce pro moderátora najdete v levé spodní části s označením „Ovládání pro moderátora“.

Sdílená tabule jamboard

Jamboard je původem samostatná služba, která umožňuje během videokonference kreslit a psát na tabuli, přidávat obrázky nebo vést výklad pomocí dotykového pera. Nyní však můžete Jamboard najít přímo v Google Meet.

V praxi to vypadá tak, že ve chvíli, kdy přidáte do videokonference nový Jam (tak se nazývají soubory tabule Jamboard), zobrazí se zúčastněným v chatu odkaz na tuto tabuli. Na vás je pouze volba příslušeného oprávnění. Najednou může pracovat až 40 uživatelů na 20 stranách.

Možnosti oprávnění:

  • Čtenář – tento člověk může tabuli pouze sledovat
  • Kompletní práva – v takovém případě může sledující do tabule zasahovat

Rozmazané pozadí

Jako poslední přišel Google Meet s možností rozmazat pozadí nebo místo něj nahrát jakýkoliv obrázek. Něco podobného už nabízí konkurenční služba v podobě Zoom a Microsoft Teams. Ty umožňují dokonce posadit člověka do virtuální lavice a navodit tak atmosféru opravdové školy.

Novinku od Google Meet si můžete zvolit ještě předtím, než svůj hovor započnete – stačí zvolit pole v pravém dolním rohu svého obrazu. V základu zde najdete pole pro rozmazání pozadí, ale jakmile vám bude novinka aktivována, změní se na možnost nahrání.

Aktuálně tuto funkci najdete v prohlížeči Chrome na Windows, macOS a ChromeOS. Postupně by měly přijít i na mobilní telefony.