google_blog.png

Vzhledem k vysokým nákladům na provoz a závažné chybě, kvůli které došlo k umožnění přístupu k neveřejným údajům uživatelů, se společnost Google rozhodla zavřít svou sociální síť Google+.

Google+ jako neúspěšný konkurent Facebooku

Google+ byl spuštěn už v roce 2011 a cílem této platformy bylo konkurovat tehdy již populárnímu Facebooku. Nakonec se ukázalo, že šlo o jeden z největších neúspěchů Googlu. A aby těch neúspěchů nebylo málo, na povrch vyplula skutečnost, že od roku 2015 až do letošního března nebyly osobní údaje až půl milionu uživatelů zcela ochráněny.

Selhání v oblasti ochrany dat

Kvůli problému, který byl objeven v programovacím rozhraní, byla na asi tři roky všem vývojářům aplikací pro tuto platformu přístupná soukromá data statisíců uživatelů. Google přiznal, že šlo například o jméno, e-mailovou adresu, povolání, pohlaví či věk uživatele.

K chybě došlo v jednom z programovacích rozhraní (API), které používají vývojáři aplikací pro Google+. Těchto rozhraní údajně existuje více než 130 a autoři aplikací díky nim získávají přístup k veřejným údajům z jednotlivých profilů. K selhání ale došlo z toho důvodu, že se do dosahu aplikací dostaly také údaje, které nebyly označeny jako veřejné.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato

Podle deníku The Wall Street Journal tuto chybu Google odhalil a opravil už v březnu, ale z důvodu zachování dobrého jména se společnost rozhodla neinformovat veřejnost. Jestli patříte mezi uživatele Google+, můžete zůstat v klidu - podle Googlu vlivem této chyby nedošlo k žádnému úniku citlivých dat.

Příští rok v srpnu ale uživatelská část Google+ zanikne a zůstane aktivní pouze pro některé vybrané společnosti. Zároveň Google oznámil, že v rámci projektu Strobe změní svůj dosavadní systém oprávnění pro přístup k účtům na Googlu.

Pokud nechcete dopadnout jako Google, využijte služeb našich profesionálů, kteří se vám postarají nejen o krásný design, ale vaše stránky také důsledně zabezpečí.