Jak si zabezpečit firemní FB účet před hackery

Platforma jako Facebook patří k jedné z nejvíce využívaným vůbec. Díky tomu je velkým lákadlem pro hackery, kteří se do ní snaží nabourat a ovládnout soukromé či firemní profily uživatelů. Jak se před hackery bránit, aby vaše platební údaje a účet jako takový zůstaly v bezpečí?

S trochou opatrnosti a kapkou zdravého rozumu se hackerů nemusíte bát. Stačí dodržet několik pravidel a budete v bezpečí.

Proč hackeři účty napadají?

Sociální sítě jako Facebook, Instagram či Twitter jsou plné informací, které hackery zajímají. Pokud se do vašeho účtu dostanou, velmi snadno získají citlivé informace, z kterých mohou profitovat sami či je přeprodat k dalším kyberzločinům.

Co mohou hackeři z vašeho účtu získat:

  • Informace z doručených zpráv (telefon, e-mail, číslo účtu).
  • Platební údaje, které používáte v rámci tvorby reklam.
  • Heslo, které zkusí aplikovat na jiné vaše účty.
  • Váš profil, který mohou dále použít ke zločineckým aktivitám.

Výše uvedené příklady patří do kategorie, kdy o sobě narušitel nechce dát vědět. Velmi často se do vašeho účtu nabourají ale i takoví lidé, kteří chtějí skrz vás sdílet pornografii, reklamy, rasistické či jinak urážející názory a poškodit tak nejen vás, ale i síť kontaktů, které na profilu máte.

Jak zabezpečit účet, aby vám jej nikdo nenapadl?

Chcete-li zůstat před hackery v bezpečí, postupujte podle doporučení níže.

Vyberte si silné a unikátní heslo

Zvolte si takové heslo, které obsahuje čísla, velká písmena a další znaky. Zároveň by se mělo jednat o heslo unikátní, tedy takové, které nikde jinde nepoužíváte. Bojíte se velkého množství hesel? Pořiďte si bloček nebo využijte bezpečnou aplikaci na jejich správu.

Nastavte si dvoufázové ověření

Síla dvoufázového ověření spočívá v tom, že k tomu, aby se útočník dostal na váš profil, potřebuje dva klíče, přičemž ten druhý by vám musel fyzicky odcizit.

Propojte si účet s aktivním e-mailem

Pokud by se k vám někdo na profil naboural, určitě o tom chcete být zpraveni v co možná nejkratším čase. Z toho důvodu používejte vždy platný e-mail, z kterého vám chodí notifikace na mobil.

Dávejte pozor na obsah, který vytváříte

Tento krok je velmi důležitý pro ochranu vašich stávajících kontaktů. Pokud už se k vám na sítě někdo nabourá, je důležité, aby z takového útoku co nejméně profitoval. To znamená, našel co nejméně citlivých informací. Mažte si proto pravidelně doručené zprávy.

Jak zjistit, jestli byl váš účet napaden?

Používáte-li jednu z hlavních sociálních platforem (Facebook, Instagram, Twitter či TikTok), měli byste být o pokusu o přihlášení z nového zařízení včas informováni. Na e-mail by vám měla dorazit zpráva, že se na váš účet někdo pokusil přihlásit. Na vás je pak tuto informaci buď nahlásit (v případě, že se jedná o napadení), nebo potvrdit (pokud se jedná o vámi schválenou akci).

Útok hackera však můžete poznat i na vaší zdi. Ve většině případů se na ní objeví videa, fotografie či texty, které jste nikdy nepublikovali. Přímo na profilu se může změnit vaše jméno nebo jakýkoli jiný kontaktní údaj. V neposlední řadě poznáte útok tak, že se nebudete moci přihlásit.

Co dělat, když vám někdo hacknul účet?

Přišel vám varovný e-mail? Přihlaste se ke svému účtu a změňte si heslo. Vyberte unikátní a silné! Pro jistotu si změňte i heslo k e-mailu, který máte propojený s profilem a internetovým bankovnictvím.

Jděte do nastavení účtu a odstraňte z něj všechna zařízení, ze kterých nejste přihlášeni (Facebook – Nastavení – Zabezpečení a přihlašování – Kde jste přihlášeni).

Sdílel vaším jménem příspěvky? Dejte o tom vědět všem kontaktům! Pošlete jim zprávu a vysvětlete, že váš účet byl napaden hackerem.

Byl sdílený obsah rasistický nebo jinak poškozující? Kontaktujte policii!

Co dělat, když se nemůžete přihlásit do svého účtu?

  • Na Facebooku klikněte na Zapomněli jste přístup k účtu a postupujte dle pokynů.
  • Na Instagramu spusťte aplikaci a stiskněte Požádat o pomoc s přihlášením.
  • Na Twitteru vyplňte formulář a klikněte na Hacked account.