Dodavatel aplikace.jpg

Hledání vhodného dodavatele mobilní aplikace může být značně složitá a zdlouhavá procedura. Obzvlášť pro někoho, kdo se v této nelehké situaci ocitá poprvé v životě.

Přitom kvalitní aplikace pro Android nebo iPhone je základ, který potřebuje opravdu dobrého vývojáře. V dnešní době je na trhu práce nespočet lidí, kteří vám své služby nabídnou, vybrat ale toho správného pro váš business může být složitější, než se na první pohled zdá.

Z toho důvodu jsme si pro vás připravili článek o tom, jak dodavatele mobilních aplikací vybrat a na co byste si měli dávat pozor ještě před začátkem celého projektu.

Otázky, které byste se měli klást ještě před začátkem hledání

  • Potřebuji řešení na míru nebo hotové?
  • Jaký je můj finanční budget?
  • Mám k dispozici potřebné podklady?
  • Jak rychle chci mít aplikaci hotovou?
  • Mám o realizaci přímý zájem nebo se chci pouze informovat?

Výběr dodavatele

Reference

Reference jsou podstatou součástí celého vyhledávacího procesu. Díky nim máte jedinečnou příležitost zjistit, jak byli se službami spokojení jiní zákazníci, nahlédnout do již zrealizovaných řešení a rovněž se dozvědět, jestli daná společnost nabízí přesně to, co potřebujete.

Pokud jste si zodpověděli na výše zmíněné otázky a máte tedy přiměřeně jasno, co od vývoje očekáváte, můžete přistoupit k tomu, že oslovíte několik dodavatelů, kteří odpovídají vašim požadavkům.

Na co si dávat pozor

Určitě se zaměřte na to, jak je dlouho firma na trhu – dalo by se říci, že pokud je firma ve své službě úspěšná, odpovídá tomu i řada realizovaných projektů a celkový přístup firmy. S přístupem souvisí i další bod, který vás může zajímat a tím je možnost osobního setkání. Vždy je lepší dát přednost firmě, která se s vámi bude chtít setkat minimálně na první schůzce osobně, než té, která vše bude chtít řešit online. Neméně podstatným detailem je i fakt jestli se jedná o přímého dodavatele nebo jen agenturu, která je jakýmsi prostředníkem mezi vámi a dodavatelem aplikace.

Volba správného řešení

Řešení na míru

Byť se řešení na míru může zdát trendy, měli byste jej volit pouze v případě, že máte specifické požadavky. Připravte se ale na to, že nabízené řešení bude finančně mnohem nákladnější, než je tomu například u hotového. Nebudete platit pouze za programování, ale hlavně za kvalitního strategii a unikátní vývoj.

Hotové řešení

Hotové řešení volte v případě, že z valné části bude odpovídat vašim požadavkům. Sice se může v některých věcech mírně odlišovat nebo mít funkce, které jsou pro vás nadbytečné, ale i tak to pro vás bude ve výsledku výhodné řešení.

Takové řešení se nabízí například u objednávkového nebo rezervačního systému.

Hybridní řešení

Hybridní neboli nativní vývoj mobilních aplikací zjednodušeně znamená, že je aplikace vyvíjena v jazyce, kterou určil vývojář mobilní platformy (SWIFT, Java nebo Kotlin). Cena takového řešení je sice vyšší oproti hotovému řešení, ale zároveň s sebou přináší i dlouhodobou udržitelnost, podporu od tvůrců operačních systémů a lepší provázanost s operačním systémem včetně využití hardwarových prvků zařízení.

Hybridní řešení byste měli volit v případě dlouhodobých projektů, v případě složitých funkcí nebo vyšším množstvím potenciálních uživatelů.

Souhrn informací, kterým věnovat pozornost

  • Dejte přednost firmě, která bude mít zájem o vaše podnikání
  • Nezapomeňte si projít reference
  • Upřednostněte dodavatele, který s vámi naváže osobní kontakt
  • Neupřednostněte cenu před kvalitou
  • Vyberte si dodavatele, který vás nechá nahlédnout do průběhu vývoje