rf - jak na fotku 1-web.jpg

Kompozice, ale i barvy nebo kontrast. Vhodným uplatňováním těchto a dalších znalostí můžete docílit fotografie, která okamžitě přitáhne divákovu pozornost. A o to jde při webové prezentaci především. Jak na to, si představíme v první části dvoudílného seriálu.

Na to, abyste návštěvníky webu nebo profilu na sociálních sítích zaujali, máte jen několik málo setin sekundy. Nejvhodnějším (a prakticky jediným) způsobem, jak toho dosáhnout, je poutavý vizuál, obrázek nebo fotografie.

Jak ale vytvořit fotografii, která udrží návštěvníky na vašich stránkách? Stačí k tomu osvojit si základní znalosti kompozice, barev, potřeb zákazníka a tzv. eye-trackingu. Prvním dvěma znalostem se budeme věnovat v dnešním dílu seriálu.

Jak na kompozici ve fotografiích?

Díky správné kompozici přitáhnete pozornost diváka na hlavní motiv fotografie, nebo naopak odlákáte jeho pozornost od jiných motivů. Kompozice zdůrazňuje vztah mezi objekty na obrázku, může ale také navodit třeba pocit harmonie.

Základním kompozičním pravidlem je zlatý řez, případně jeho zjednodušená varianta – pravidlo třetin. Toho dosáhnete, když obraz pomyslně rozdělíte na třetiny, a to jak vodorovně, tak svisle. Hlavní motiv nebo jeho podstatnou část pak umístěte do některého ze čtyř průsečíků, které vám tímto rozdělením vzniknou.

Středová kompozice, tedy umístění objektu doprostřed snímku, působí zpravidla staticky, je ale vhodná například na běžné portréty.

Jak využít psychologie barev?

Podobně jako kompozice působí na vnímání obrazu i zvolené barvy. Neváhejte proto hrát si i s barevností objektů.

Je známo, že například zelená barva symbolizuje přírodu a naději, červená barva upoutává pozornost a slouží k zapamatování, žlutá povzbuzuje k nákupu, modrá navozuje pocit klidu a bílá nebo černá se používají pro zdůraznění luxusu.

Nebojte se přitom šokovat netradičním použitím barev a jejich kombinací. Dobře funguje také výrazný kontrast, jakkoliv zastánci tradičního fotografického řemesla jistě budou namítat.

V druhé části seriálu se zaměříme na zdůraznění potřeb zákazníka a představíme si tzv. eye catching. Pak už své skvělé obrázky budete moci umístit na své webové stránky. A na ty jsme odborníky my. Neváhejte proto obrátit se na nás s prosbou o pomoc při budování své webové prezentace.