kolení Nástroje Javascriptu.jpg

My v Railsformers se snažíme neustále zdokonalovat a rozvíjet naše schopnosti. Proto se naši IT specialisté zúčastnili kurzu „Nástroje JavaScriptu” v Brně. JavaScript je totiž bezpochyby jedním z nejhojněji využívaných webových programovacích jazyků.

Brněnský kurz vedl jeden z nejzkušenějších česko-slovenských javascriptových vývojářů Riki Fridrich. Zkušený lektor za svou kariéru otestoval nepřeberné množství nástrojů, které kolem jazyka JavaScript vznikly, a rozhodl se předávat své zkušeností dál. Návštěva jeho kurzu tak ušetří IT specialistovi celé dny strávené testováním a hledáním toho nejlepšího nástroje.

Účastníci získávali zkušenosti jak s použitím základních nástrojů pro spouštění, organizaci a vyhodnocování testů (např. Karma, Mocha, Chai) tak i s různými dalšími užitečnými nástroji (např. Code coverage, kvalita a komplexita kódu). „Jednou z nejočekávanějších částí kurzu bylo testování a nástroje pro testování JavaScriptu. Bez testování se v současnosti neobejde žádný projekt a proto nás tato část velice zaujala,” podělil se o své dojmy z kurzu náš kolega Lukáš Kamp.

Součástí kurzu bylo praktické testování Babelu, který slouží k transpilaci kódu psaného podle ECMAScript 6 tak, aby fungoval i ve starších prohlížečích. Riki Fridrich kromě výše uvedeného zařadil do svého výkladu také velice zajímavé téma automatizace skriptů. Navíc si mohli účastníci vyzkoušet přímo na svých laptopech práci s balíčkovacími systémy NPM a YARN, bez kterých se v dnešní době neobejde žádný projekt. V závěrečné části kurzu se pak posluchači naučili refactoring kódu, jednoduché a automatické psaní, generování dokumentace a práci s Lintingem pro automatické formátování, které pomáhá udržovat přehledný kód v jednotném stylu.

Je pro vás JavaScript stále jednou velkou neznámou? Svěřte své starosti odborníkům! Naši IT specialisté jsou připraveni vám pomoci. A vy se tak můžete naplno věnovat vašemu produktu.