blogg.png

Myslíte, že heslo, jež obsahuje čísla, písmena i speciální znaky, musí nutně být bezpečné? V podstatě každý člověk se dnes velmi často setkává s různou formou přihlášení, ať už se jedná o login do systému, nákupu na oblíbeném eshopu či přihlášení do internetového bankovnictví. I přesto, že se může důležitost jednotlivých typů aplikací zdát odlišná, zpravidla mají jedno společné: použití přihlašovacího jména a hesla.

Většina z nás se jistě setkala se situací, kdy si jako uživatel registrovala například profil při nákupu na webu a bylo potřeba nějaké to heslo “vymyslet”. Ale jaké heslo si vybrat? Vymyslet nové, a nebo použít to, co se nám již osvědčilo u obchodu XY? A úplně ta stejná většina z nás nakonec dojde k závěru, že to není důležité, protože se přece jedná “jen” o eshop, a nakonec zvolí to, co už použila v minulosti. Krom podceňování důležitosti je samozřejmě na vině také lenost - kdo si má všechna hesla pamatovat?

Názory odborníků ohledně použití hesel, jejich délky a složitosti jsou jasné a striktní. Člověk by neměl použít stejné heslo pro dvě různé služby. Uživatel by měl volit heslo delší než 8 znaků, samozřejmě s použitím nejen písmen, ale i čísel a speciálních znaků. Podle odborníků z oblasti IT by prostě dobré heslo mělo vypadat asi takto: ExDx9nnQ1*3hd8+utS#GWHeHbtd. Ale teď opravdu ruku na srdce - kdo si bude pamatovat takovéto heslo? Jak tedy zvolit heslo, které bude dostatečně bezpečné, zapamatovatelné pro vás, ale přitom nerozluštitelné pro ty, kteří ho znát nemají?

Rozhodně zapomeňte na to, že si budete hesla ukládat do textového souboru či tabulkového editoru. Tato možnost určitě není spolehlivá, naopak se řadí na spodní příčky žebříčku bezpečnosti. Nejbezpečnější je si prostě všechna hesla pamatovat - bohužel tato varianta není moc reálná.

Pro uchovávání pro člověka těžce zapamatovatelných hesel může dost dobře posloužit nějaký keypass. Výhodou použití “peněženky na hesla” je nutnost pamatovat si pouze jedno hlavní heslo a ta další jsou již bezpečně uložena a šifrována silným algoritmem. Existují jak aplikace, které si nainstalujete u sebe na počítači, tak i cloudová řešení. Výhodu online aplikace poznáte, když používáte více počítačů, např. doma a v práci. Nutno podotknout, že dobrý keypass obsahuje i generátor hesel, takže není nutné trápit hlavu, program vygeneruje složité heslo za vás. Nevýhodou webové aplikace může být to, že jsou hesla, byť šifrovaná, uložena mimo váš počítač.

Nevíte si rady se správou hesel či volbou té správné, bezpečné a prověřené aplikace na uchování hesel? Neváhejte nás kontaktovat. Máme v týmu odborníky, kteří vám s touto problematikou velmi rádi pomohou.