Je vaše domácí WiFi v bezpečí?
Připojení k WiFi je dnes bráno jako samozřejmost. V době, kdy má každý mobilní telefon, tablet či notebook a bezdrátové sítě jsou všude kolem nás, je velmi pohodlné tento komfort využívat. Ale právě zde nastává problém. Nikdy totiž nevíte, jaký člověk zrovna stojí na ulici vedle vašeho domu a co s tím telefonem v ruce vlastně chce udělat. Máte jistotu, že k vaší domácí síti máte přístup opravdu jen vy a vaši nejbližší?
První zabezpečení WiFi obecně označované WEP je tu s námi již více než 20 let, a přestože od roku 1997 poskytovalo dostatečnou ochranu, slabiny ukázalo skoro ihned po přelomu tisíciletí. Od roku 2001 bylo několika metodami demonstrováno, že WEP lze prolomit během jednotek minut, a to i ze vzdálenosti od WiFi zařízení přesahující několik stovek metrů. WEP tak můžeme směle označit za již dávno překonané šifrování, které by dnes neměl nikdo používat. Do stejného pytle jako WEP patří i jeho rádoby nástupci jako WEPplus, WEP2 či WPA. Nelze upřít to, že sice došlo k jistému zlepšení, ale ve výsledku útočníkovi prolomení vaší WiFi zabere jen o trochu více času.
Již 14 let nám pomáhá celkem úspěšně chránit naše bezdráty zabezpečení WPA2 a Wi-Fi Alliance v červnu tohoto roku spustila přípravu pro WPA3 - modernější zabezpečení, které by mělo zvýšit ochranu bezdrátové sítě a především zamezit slovníkovým útokům, jež jsou slabinou právě nejpoužívanějšího WPA2. Slovníkový útok spočívá v tom, že útočník se snaží získat heslo pomocí předem připraveného seznamu pravděpodobných hesel. Pokud tedy používáte nějaký online generátor hesel, s největší pravděpodobností také nevědomky přispíváte do podobných slovníků.
Pokud si nejste jisti nastavením své domácí bezdrátové sítě, ať je to zvoleným šifrováním, délkou nebo složitostí hesla, neváhejte nás kontaktovat - rádi vám pomůžeme.