Víte, proč by vás měla zajímat doba, za kterou se nám web nebo konkrétní stránka načte? Je to jednodušší, než si myslíte. Nikdo nemá rád čekání a v závěru je úplně jedno, jestli se jedná o dobu strávenou v řadě na poště, v obchodě nebo na webu. Ale samozřejmě existuje i celá řada dalších důvodů, proč se vyplatí rychlost načítání nepodceňovat.
S pomalým webem to ani nezkoušejte
Laicky by se dalo říct, že rychlost webu je doba od chvíle, kdy jste zadali URL adresu (nebo klikli na link), zmáčkli klávesu enter, čekali na zobrazení stránky a mohli začít stránku prohlížet. Kromě toho, že každý uživatel touží po bleskové rychlosti, úplně totéž chtějí i vyhledávače. Od roku 2010 je rychlost webu dokonce jedním ze signálů ve vyhledávacím algoritmu Google. Vzhledem k tomu, že rychlost webu ovlivňuje celá řada faktorů, je mrzuté, že algoritmy vyhledávačů, které řadí výsledky, nejsou veřejné, takže o vlivu konkrétního faktoru můžeme pouze spekulovat.
Dvakrát měř a pak to zrychli
Prvním krokem k úspěchu je samotné změření rychlosti vašeho webu. Pro měření existuje velké množství nástrojů, které vám s tím pomohou (Google Analytics, PageSpeed Insights nebo WebpageTest).
Ve chvíli, kdy máte kompletní výstupy a víte, jak na tom jste, můžete podniknout konkrétní kroky. Neexistuje univerzální rada, jak zrychlit načítání vašich stránek, ale mezi nejčastější věci, které lze upravit, patří například optimalizace kódu, použití komprimovaných souborů, omezení přesměrování, využití mezipaměti prohlížeče nebo zlepšení doby odezvy serveru.
Jak souvisí indexace a hodnocení webu s jeho rychlostí?
U stránek s pomalým načítáním je hlavním problémem vyšší míra opuštění stránky uživateli. Google sleduje chování těchto uživatelů a pružně na ně reaguje. Cílem vyhledávače je totiž to, aby posílal své návštěvníky na kvalitní stránky, které obsahují odpovědi na jejich hledané dotazy. Je tedy nutné, aby se člověk k této informaci dostal v co nejkratší době.
Stránky, které se pomalu načítají, mohou také mít negativní dopad na indexaci. Naopak rychle se načítající stránky mohou indexaci zlepšit, protože Googlebot, který je zpracovává, tráví svůj přidělený čas efektivněji a za kratší dobu projde více stránek.
Nenechte si tedy namluvit, že na rychlosti nezáleží! Pokud si sami netroufnete na měření rychlosti vašeho webu, obraťte se na nás. V Railsformers máme odborníky, kteří jsou v případě potřeby schopni vaše webovky optimalizovat tak, aby byly v očích vyhledávačů hodnoceny jen kladně :-).