Hazard s bezpečností osobního soukromí nebo přirozená skutečnost? Společnost teamID již po několikáté analyzovala uniklé databáze s hesly a na jejich základě sestavila žebříček nejvíce používaných hesel roku 2017.
Výsledky jsou možná trošku úsměvné, avšak zamyslíme-li se nad tím více, nejsou zase tolik překvapivé. Žebříček vede klasicky číselná řada 12345, následovaná v těsném závěsu slovem password. Jednoduchých číselných řad je v první stovce několik, stejně tak jako se objevují písmenné řady z klávesnice jako "qwerty" apod. Objevují se zde také křestní jména či sprostá slova nebo jednoduché výrazy typu iloveyou nebo football. Nejde tedy o žádné sofistikované nebo důmyslné kódy.
Můžeme se děsit, jak lehkomyslně zadáváme hesla, na druhou stranu, v době, kdy heslo potřebujete u téměř každé online aplikace se není čemu divit a občas vyhrává úspora času nad vymýšlením neprolomitelného kódu. Jednoduchá hesla jsou navíc zadávána především u aplikací, kde nehrozí velké riziko při úniku. Dalším pohledem na problematiku je také skutečnost, že pravděpodobnost, že sofistikovaná a složitá hesla se budou opakovat a zasáhnou tak do žebříčku nízká a nelogická.
I přesto, že žebříček není překvapením bychom na vás chtěli apelovat. Přemýšlejte nad svými hesly a bezpečím, především u aplikací, kde je vysoké riziko zneužití osobních údajů jako například přístup do online bankovnictví, online propojení se zdravotní pojišťovnou, váš email, firemní přístupu apod.
Potřebujete-li poradit s firemní bezpečností a strategii firemních hesel, obraťte se na nás.
Celou tabulku nejpoužívanějších hesel si prohlédněte níže.