apple_blog obr.png

Jednou z aktuálních novinek, které se přetřásají v kuloárech, je dohra nejnovějšího skandálu kolem Facebooku. Ten zneužil vývojářský účet u Applu (Apple Developer Enterprise Program) a koncovým uživatelům distribuoval aplikaci Facebook Research pro sbírání dat o tom, jak využívají své telefony.

Apple Developer Enterprise Program je určený jen k distribuci appek uvnitř firmy, především k testovacím účelům, a aplikace neprocházejí kontrolou samotného Applu. Tím, že došlo k distribuci uživatelům, došlo k porušení podmínek programu.

Hlavním problémem je to, že aplikace Facebook Research od uživatelů vyžadovala poměrně velké množství oprávnění k jejich telefonu a instalovala VPN, která přesměrovala data přes servery Facebooku. Díky tomu bylo možné zaznamenávat řadu údajů o chování uživatelů.

Po zveřejnění této kauzy Apple zrušil Facebooku certifikát a zakázal tak další distribuci Facebook Research mimo veřejný App Store.

Ale abychom nepoukazovali pouze na prohřešek Facebooku, stojí za to zmínit, že ani Google nehrál úplně fair play. Ten pro změnu provozoval přes Developer Enterprise Program aplikaci Screenwise Meter a v podstatě obcházel omezení Applu podobným způsobem jako Facebook. Ani tady se viník nevyhnul trestu. Také této společnosti Apple zneplatnil certifikát k Developer Enterprise Programu.

Aktuální stav je takový, že zhruba po dvou dnech Apple oběma firmám certifikáty obnovil. Takže konec dobrý, všechno dobré. Poučení pro všechny: nedrážděte hada bosou nohou, někdy se to opravdu nevyplácí.