microsoft-edge.jpg

Microsoft stanovil datum vydání stabilní nové verze Microsoft Edge, a to na 15. ledna 2020. Ptáte se, co je nového? Nový Edge spoléhá na vykreslovací jádro Chromium, které má totožné s prohlížečem Google Chrome. Díky tomu bude prohlížení webových stránek na stejné úrovni, jako s prohlížečem Chrome a zároveň podporuje stejné doplňky. Dostane druhou šanci mezi uživateli?

Co nového Microsoft Edge Chromium přináší?

Největší novinkou je změna vykreslovacího jádra, které je totožné s Chromem. Nový Edge bude nabízen na více platformách. Bude se nejen jednat o platformy Windows 7, 8 a 10, macOS, Android a iOS, ale také se připravuje verze pro Linux! Abyste mohli začít na všech platformách s novým Edge rychle pracovat, je k dispozici integrovaná synchronizace historie, záložek, hesel, a to prostřednictvím účtu Microsoft.

Příchodem nového Edge pro vývojáře odpadá optimalizace stránek pro starší Microsoft Edge, protože Microsoft rozhodl ukončení vývoje jádra edgeHTML. Součástí je samozřejmě i Internet Explorer mód, což se hodí pro webové aplikace napsané pro starší typ prohlížeče, které se zejména v korporátní a státní sféře stále používají. Microsoft dále nastínil přípravu tmavého režimu, který se v posledních letech stále více rozšiřuje.

Rychlost

Vykreslovací jádro Chromium přineslo zajímavé změny. Při načítání webových stránek už nevznikají žádné sekundové prodlevy, což bylo u starých verzí Edge pro mnohé uživatele iritující. Prohlížení webových stránek probíhá mnohem plynuleji a bez záseků, ale samozřejmě také záleží na rychlosti vašeho připojení.

První benchmark testy ukázaly srovnatelnou rychlost s prohlížečem od Google a například zpracování JavaScript bylo mnohem rychlejší než u populárního Firefoxu.

Jaké má nový Edge výhody?

  • Změna z edgeHTML na Chromium.
  • Vestavěná ochrana proti sledování.
  • Podpora rozšiřujících modulů pro Chrome. (Stačí povolit alternativní zdroje a poté použít internetový obchod Chrome)
  • Šetří RAM paměť. Tuto vlastnost hlavně ocení majitelé zařízení se 4 GB RAM a méně.
  • Lepší podpora přehrávání videí oproti jiným prohlížečům. Edge je stále jediný prohlížeč, kde spustíte obsah ve 4K na Netlfix.
  • Jednoduchá migrace dat (hesla, záložky) z jiných prohlížečů.
  • První testy u notebooků ukazují vyšší výdrž baterie než s jinými prohlížeči.

Jak Microsoft Edge Chromium získat?

V lednové aktualizaci Windows 10 dojde k nahrazení původní verze Microsoft Edge a to pomocí služby Windows Update. Dále musí být nainstalovány všechny vyžadované systémové aktualizace, které vycházely v období od července do října minulého roku pro Windows 10. Další podporované operační systémy, pro které můžete nový MS Edge stáhnout, jsou Windows 7, 8, macOS, iOS a Android. Plánovaná je i verze pro Linux.

Další informace ohledně Microsoft Edge, včetně dostupnosti a stažení naleznete na oficiálních stránkách.

 

My, jako vývojáři webových aplikací, stránek a e-shopů tuto novinku vítáme! Stále mnoho lidí využívá předinstalovaný prohlížeč a díky tomu vzniká početná skupina, pro kterou se musí optimalizovat navíc. Nový Microsoft Edge se může stát obstojným prohlížečem, který se nebude mít za co stydět, v několika ohledech dokonce může pozitivně překvapit.