android P.png

Tento týden proběhla konference Google IO 2018, kde byl mimo jiné uveden do beta režimu nový operační systém Android P. Je plný žhavých a chytrých novinek i vychytávek, které Google dělí do tří tematických sekcí. Pojďme nahlédnout pod ruce Android vývojářům, co si pro nás připravili.

Inteligence

Snaha o maximálním využití machine learningu (neboli strojového učení) na android zařízeních. Telefon je schopen analyzovat, co na něm děláte, kdy a v jakých časech a dle toho přizpůsobovat procesy, hospodařit s baterií apod.
Adaptive Battery - umělá inteligence zařízení se od vás učí. Jak s telefonem pracujete, kdy a jaké aplikace používáte. Podle těchto kroků si vytvoří vlastní vzor, kterým pružně reaguje na vaše chování a redukuje tak významně spotřebu baterie.
Adaptive Brightness - zdokonalená funkce automatického jasu.
App Actions –umělá inteligence se naučí, jakým stylem mobilní telefon a jeho aplikace ovládáte. Následně vám nabídne možnou akci, o které předpokládá, že ji chcete vykonat.

Simplicity

Nový systém navigace v telefonu pro lepší a uživatelsky přívětivější i intuitivnější ovládání, typické pro bezrámečkové telefony. Inspiraci můžeme hledat u ovládání iPhone X.
Nový způsob ovládání hlasitosti - to bylo přesunuto na pravou stranu obrazovky
Potvrzení rotace obrazovky telefonu - pokud otočíte telefon a aplikace umožňuje zobrazení na šířku, můžete otočení obrazovky potvrdit kliknutím na ikonku v dolní části obrazovky.
Nové notifikace a upravená notifikační lišta - přináší podporu výřezů na displayi, které jsou známé z iPhone X. Podporou výřezů na displayi muselo dojít k mírnému přepracování prvků v notifikační listě. Hodiny jsou například umístěny vlevo.
Mezi další novinky patří například pracovní profily a rychlé nastavení.

Digital wellbeing - rovnováha mezi reálným a digitálním životem

Dashboard – přehled o tom, jaké aplikace využíváme nejčastěji a kolik v nich trávíme času. Také dostaneme přehled o tom, kolik přišlo notifikací.
App timer – informace o čase stráveném v jednotlivých aplikacích.
Vylepšený systém nerušit - V novém Android P stačí otočit telefon obrazovkou dolů a dojde ke
spuštění módu nerušit. Všech hovory, budíky a další vizuální notifikace budou „umlčeny“.
Wind down – speciální funkce, která má nás uživatele naučit chodit pravidelně spát. Spočívá v tom, že ve stanovený čas Android P začne postupně zobrazovat pouze černobíle barvy.

Většina těchto novinek se dá využít při vývoji mobilních aplikací. Uvažujete-li o tom, že prostřednictvím aplikace zpříjemníti svým zákazníkům nákup nebo využívání vaší služby, obraťte se na nás a naši mobilní vývojáři splní vaše přání i zodpoví dotazy,