2020-10-29 Instagram a Messenger.jpg

Instagram je živá platforma, která přichází v pravidelných intervalech se změnami. Mezi ty nejnovější patří například parametry pro získání modrého odznaku, hodně followerů od nynějška už stačit nebude, nebo propojení komunikátoru Messenger!

Získání modrého odznaku

K získání modrého odznaku už opravdu nebude stačit hodně sledujících. Každý účet bude totiž posuzován individuálně podle různých parametrů!

Mezi kritéria pro udělení modrého odznaku bude nově patřit i určitý stupeň notability. Ta se bude podle slov šéfa Instagramu, Adama Mosseri, měřit skrz texty v médiích, které se týkají osoby usilující o ověření. V praxi by to mělo znamenat to, že i když jste mezi svými followery oblíbení, odznak nedostanete, pokud o vás na internetu kolují kritické články.

Instagram si od nového přístupu k modrému odznaku slibuje větší transparentnost a férovost.

Diverzita jako velké téma

Diverzita je pro Instagram poslední dobou velké téma, které začalo v červnu po protestech kvůli smrti George Floyda. V té době totiž firma slíbila, že prozkoumá, zda není nějaká skupina uživatelů na jeho síti znevýhodněna.

Média, která budou sloužit pro hodnocení profilů budou proto obsahovat více zdrojů z afroamerické, latinskoamerické a LGBT komunity. Výše zmíněná férovost se má promítnout i v tom, že se algoritmy Instagramu budou ke všem jeho uživatelům chovat stejně. Spolu s tím hledá firma také nového člověka, který bude působit jako ředitel diverzity.

Instagram v boji proti násilí

Vedle modrého odznaku projde změnou i problematika týkající se nenávistného obsahu na síti. Nově by mělo být například zakázáno sdílet projevy blackface a útočit na židovské stereotypy. Pozornost bude Instagram obracet i na výhružky znásilněním. Jestliže bude takový účet nalezen, nevyhne se okamžitému smazání.

Propojení instagramu s messengerem

O tom, že se majitel Instagramu rozhodl propojit v blízké budoucnost všechny své komunikátory (Instagram, Messenger a WhatsUp), není velké tajemství. Zatímco WhatsUp zůstává ale stále nedotčen, Messenger by měl být první, který své funkce propojí. Konkrétně by se mělo jednat o zasílání zpráv a Stories.

Už nyní se některým uživatelům začalo zobrazovat upozornění na Instagramu při vstupu do zpráv. Klasické rozhraní se totiž přeneslo do vizuálu Messengeru. Lidé tak mohou nově odpovídat na konkrétní text, reagovat pomocí emotikonů atd. Pomalu ale jistě si tak Instagram plní svůj cíl o sjednocení obou světů do jednoho.

Další změny budou následovat

Spojení Messengeru s Instagramem je pomyslnou první vlaštovkou. Mnohem větší pozornost chce společnost zaměřit na Stories!

Aktuálně se sice Facebook snaží sdílet obsah i na hlavní sociální síť, tato funkce je však málo využívaná a funguje prakticky odděleně. Oproti tomu na Instagramu je možné jedním stiskem publikovat i na Facebook, naopak to ale možné není.

Velké mezery měly Stories i v oblasti mazání obsahu – zde donedávna smazání jednoho nevedlo ke smazání druhého (to se naštěstí změnilo s nedávnou aktualizací)!

Další aktualizace Stories by měla přinést automatické sdílení příběhů na Facebooku. Jeho obsah však uvidí pouze ti uživatelé, kteří vás sledují na Instagramu a mají s ním propojený svůj účet. Tento druh příběhů bude označen modrým orámováním, oproti duhového, na který jsme standardně zvyklí.

Poslední blížící se novinka by mohla konečně sloučit počet sledujících z obou aplikací. Díky této změně by se mělo shlédnutí z jedné aplikace ihned promítnout do druhé a naopak. Funkce je ale zatím v testovacím režimu a uvolněna pouze pro vybrané uživatele. Už nyní ale víme, že se podobných propojení dočkáme od Instagramu čím dál tím více.