mailchimp 358x251.png

Patří emailové kampaně mezi váš denní chleba? V tom případě jste v minulosti museli stát před volbou, který emailingový nástroj si vybrat. Existuje jich samozřejmě celá řada, ale vzhledem k tomu, že mezi jeden z nejpoužívanějších patří MailChimp, zaměříme se dnes přímo na něj.

Nastavení loga v hlavičce emailu

Vytvořit newsletter není nic složitého. Ale pěkně popořádku. Přihlásíte se do aplikace a na horní liště si vyberete možnost Templates (Šablony).

V dalším kroku kliknete na políčko Create Template (Vytvořit šablonu). Máte na výběr z velkého množství již přednastavených šablon. Vyberte si tedy tu, která vašemu typu emailu bude vyhovovat nejvíce.

Teď už se dostáváte k samotnému nastavení šablony. Vlevo vidíte, jak newsletter vypadá a vpravo jej můžete upravovat. Ideální je začít hned odshora nastavením loga vaší firmy. Myší najedete na logo a kliknete na ikonu tužky. Tak se dostanete do nastavení loga.

Aby bylo možné vložit vaše logo, kliknete vpravo na možnost Replace (Nahradit). Otevře se vám další stránka, kde můžete vidět všechny nahrané obrázky. Pokud chcete nahrát úplně nové logo, musíte kliknout na Upload (Nahrát). Potom už ve svém počítači najdete obrázek loga, které chcete nahrát. V ideálním případě použijte logo, které má průhledné pozadí. Logo se vám hned uloží na požadované místo.

Když najedete myší do levé části obrazovky (tam, kde máte nově nahráno své logo), zobrazí se vám možnost výběru pozadí. Můžeme si vybrat barvu Color (Barvu) nebo vložit Image (Obrázek). My zvolíme obrázek.

Znovu se dostanete do správce obrázků a po kliknutí na Upload si můžete nahrát libovolný obrázek ze svého počítače, který bude na pozadí newsletteru.

Teď nastala chvíle na vložení vlastního textu místo přednastaveného “Showcase your products”. Text upravíte opět najetím myší na nápis, kde se vám zobrazí ikona tužky. Na pravé straně obrazovky můžete nyní nápis editovat. Pokud byste nápis v newsletteru vůbec nechtěli, smažete jej kliknutí na ikonu popelnice.

Když nápis mazat nechcete, tak původní text přepíšete. Můžete si také zvolit barvu tohoto nápisu. Stačí text označit myší a kliknout na ikonu podtrženého písmene A, kde se vám zobrazí paleta barev.

Tak a teď už stačí jen uložit provedené změny kliknutím na Save and Close.

Pokud vám nevyhovuje poloha nápisu a chtěli byste jej například mít nad logem, pak jen myší najedete na nápis a přetáhnete na vybrané místo.

Nastavení příspěvku

V prvním emailu si určitě budete chtít zvolit zajímavý obrázek. Opět jen kliknete na ikonu tužky vpravo nahoře.

A postup se v podstatě opakuje téměř stejně jako u nahrávání obrázku loga. Takže napravo kliknete na Replace, následně Upload, kdy vyberete požadovaný obrázek. Text pod obrázkem můžete upravit zase přes ikonu tužky.

Vpravo se vám zobrazí původní text, který můžete formátovat (tučně, kurzíva, barva textu, zvolit zarovnání…). A pokud máte hotovo, opět všechny úpravy uložíte kliknutím na tlačítko Save and Close (Uložit a Zavřít) dole na stránce.

Úprava CTA tlačítka

Poslední úpravy se budou týkat tlačítka, kterým chcete vyzvat uživatele k nějaké akci. Může se jednat o tlačítko, které čtenáře přesměruje na celý článek nebo třeba do e-shopu.

V poli Button text změníte nápis v tlačítku. Ve druhém poli si vyberete možnost, kam chcete odkazovat (web, email, složka). A třetí řádek vám umožní vložit URL adresu, kam chcete čtenáře odkazovat. Nakonec vše nezapomeňte uložit.

Stejným způsobem můžete upravit všechny zbývající části svého newsletteru. Přidat obrázky nebo videa. Možnostem se meze nekladou :-).

Nastavení patičky emailu

Poslední částí, kterou je třeba doladit, je patička. Ve výchozím nastavení má tento tvar:

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*, All rights reserved.

*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Our mailing address is:

*|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|* *|END:IF|*

Want to change how you receive these emails?

You can update your preferences or unsubscribe from this list.

*|IF:REWARDS|* *|HTML:REWARDS|* *|END:IF|*

Stačí změnit pouze anglické názvy, které jsme v tomto článku vyznačili tučně. Buďte opatrní, ať omylem při úpravách nezrušíte odkazy  “update your preference” (změnit nastavení vašich preferencí) a “unsubscribe from this list” (odhlásit se z odběru newsletteru).

Tak a to je vše, první newsletter máte připravený. Najdete ho vždy v záložce Template.

Vytváření emailů, které čtenáře zaujmou, pro vás teď bude hračka. A kdybyste přece jen potřebovali pomoc, obraťte se na nás, rádi se o vše postaráme.