2021-01-21 Barva roku.png.jpg

Pantone je americká firma, která vytvořila barevný systém umožňující reprodukci barev po celém světě. Každý rok vyhlašuje barvu roku, která se má odrazit v trendech designu i běžném životě. Pro rok 2021 však mimořádně zvolila barvy dvě!

Vyhlášení barvy roku je pro všechny designery velkou událostí. Mezi největší hybatele této akce patří i Pantone Color Institute, který volí barvu roku už dvacet let! Celkovému vyhlášení předchází hluboká analýza současných trendů, světové situace a společenského dění, které výběr jedinečné barvy ovlivňuje zásadním podílem. Zvolený odstín pak zasáhne nejen trendy designu, ale i svět módy, malířství a života jako takového.

Jaký bude rok 2021?

Barvy mají v lidském světě obrovský význam. Kromě estetického efektu totiž ovlivňují i psychiku – z toho důvodu se ne všechny odstíny hodí do všech částí interiéru. V roce 2017 byla například zvolená energická zelená, kterou o rok později vystřídala magická ultrafialová.

Pro rok 2021 vybral Pantone Color Institute hned dva barevné odstíny. Jedná se o jasně žlutou (Illuminating Yellow – Pantone 13-0647) a neutrální šedou (Ultimate Grey – Pantone 17-5104).

Naděje symbolizující žlutou barvu

Žlutou barvu si asi většina lidí ihned spojí se sluncem a teplem. To je shodou okolností ve východních kulturách považováno za symbol hojnosti, štěstí a naděje. Kromě svého hřejivého vlivu podporuje chuť k jídlu nebo kreativní myšlení. 

Jasně žlutá barva se skvěle hodí do špatně osvětlených pokojů nebo těch, které jsou orientovány na sever či východ. Perfektně zapadne také do obývacích pokojů a jídelen.

Pozor na její množství!

Pokud se rozhodnete zkrášlit svůj interiér žlutou barvou, dávejte pozor na to, aby ji nebylo příliš. V takovém případě může vyvolávat špatnou náladu, úzkost a frustraci. Proto ji vždy používejte opatrně a v kombinaci s barvami, které ji dokážou utlumit.

Vytrvalost skrytá v neutrální šedé

Šedou barvu mnoho lidí považuje za nudnou a konzervativní. Z pohledu designu však tvoří univerzální odstín, který se dá kombinovat takřka s čímkoliv.

Z psychologického hlediska se této barvě připisují vlastnosti jako síla, statečnost nebo vytrvalost. Velké množství šedé však může způsobit nejistotu nebo smutek. Z toho důvodu je velmi důležité nakládat se šedou barvou opatrně. 

Šedivá se skvěle se hodí do prostorných a světlých interiérů. V takovém případě se hodí na podlahu nebo výmalbu stěn. V menších bytech je zase lepší ji použít na doplňky.

S čím šedivou barvu kombinovat?

Šedá barva by nikdy neměla stát sama. Pro její vyváženost je nutné použít barvy jako bílou nebo výše zmíněnou žlutou!