Programovat může úplně každý

Počítač a internet – dvě věci, bez nichž si nedokážeme představit ani jeden den. Mnozí z nás jej používají k práci, jiní ke vzdělávání nebo pro zábavu. Málokdo z uživatelů se však zamyslí nad tím, co nebo kdo stojí za monitorem a vytváří aplikace a programy, které denně využíváme. Když už se nad tím přeci jen pozastavíme, většinou to odbydeme slovem „ajťáci“, případně „ programátoři“. Co ovšem jejich práce obnáší, ví jen hrstka zasvěcených.

Osobně patřím mezi lidi, kteří nad těmito věcmi přemýšlí, a proto jsem využila šance a zúčastnila se bezplatného workshopu RailsGirls, jenž byl určený právě „programátorským laikům“. Tato akce, jak už sám název napovídá, byla zaměřena na ženskou část populace. Prvotní obavy z toho, že budu jediná, která programování neviděla ani z jedoucího vlaku, se rozplynuly s příchodem prvních koučů. Milý přístup a úsměv každého z nich byl naprosto odzbrojující.

Workshop byl plánován na dva dny, konkrétně na pátek 4.10. a sobotu 5.10. V pátek byla na programu samotná instalace všech potřebných souborů a programů, bez nichž bychom nebyli schopni nic naprogramovat. Přestože můj počítač nejprve nechtěl vše správně načíst a neustále hlásil chyby, šikovnost koučů nakonec zvítězila a počítač se přestal bránit. Po instalaci proběhla první přednáška o základech HTML, z níž největší radost způsobilo skrytí „Seznam psa“. Po prvním velmi příjemném podvečeru jsem domů odcházela nadšena a už jsem se nemohla dočkat toho, co se bude dít následující den.

Sobotní program startoval v 9 hodin, kdy jsme byli přivítáni a bylo nám nabídnuto občerstvení v podobě nekonečné konvice kávy, vody, čaje, ale také ovoce, koláčků, sušenek a dalších pochoutek. Po vydatné snídani jsme absolvovali přednášku, v níž jsme se dozvěděli, co nás čeká a s čím budeme pracovat. V závěru přednášky jsme dostali za úkol své teoretické znalosti demonstrovat vytvořením My Bentoboxu. Toto velmi povedené spojení teorie s praxí nám následně velmi pomohlo při samotném „kódění“, kterému jsme věnovali pod dozorem koučů po zbytek dopoledne. Velkou výhodou bylo, že jeden kouč se věnoval maximálně 3 účastnicím, což mu zaručilo individuální čas na všechny.

Po obědě jsme opět pokračovali ve vytváření jednoduché aplikace, kterou si každý z nás přizpůsobil obrazu svému. V průběhu odpoledne nás navštívil také majitel jedné sponzorské firmy a zároveň můj šéf, který nám pověděl, jak se ze studenta vysoké školy vypracoval až tam, kde je dnes a ozřejmil nám náplň své práce. Tato přednáška byla pro většinu účastníků velkou motivací, čemuž odpovídalo i množství dotazů, které byly následně pokládány. Zbytek odpoledne jsme strávili laděním našich aplikací. V závěru celého workshopu dostala každá účastnice spoustu malých dárečků a mimo jiné i certifikát o absolvování RailsGirls.

Z těchto dvou dnů si odnáším obrovskou zkušenost. Jednak jsem poznala velkou spoustu inspirativních, inteligentních a přátelských lidí, jednak jsem nahlédla do dosud tolik tajemného světa programátorského „matrixu“, a navíc jsem si vytvořila něco, co chci dále rozvíjet a na čem chci pracovat. Děkuji RailsGirls, že mi toto všechno umožnil a přeji si, aby i v jiných městech měl tento workshop takový úspěch jako v Ostravě!