2021-06-22 Edge.jpg

Google Chrome patří už řadu let mezi nejčastěji používané prohlížeče. To by se ale mohlo změnit s novou verzí Microsoft Edge, která svým uživatelům nabídne celou řadu nových funkcí.

Ačkoli je Google Chrome oproti jiným prohlížečům řádně napřed, Microsoft se rozhodl postavit novou verzi Edge tak, aby byla schopna velikánovi mezi prohlížeči minimálně konkurovat. Přidal proto lepší podporu PDF, správce hesel nebo tzv. Sleeping Tabs.

Lepší podpora PDF

Na začátku roku 2021 společnost Microsoft prozradila, že se chystá řádně přebudovat svou dosavadní čtečku PDF. Dočkat bychom se tak měli například automatického otevírání dříve spuštěných dokumentů na stránce, kde byl uživatel naposledy. V nové verzi Edge 91 bychom se také mohli těšit na funkce pro lepší výběr textu, ale tyto informace nejsou zatím nijak blíže specifikovány.

Rok 2021 ve víru změn

Microsoft s lepší podporou PDF dokumentů ale ani zdaleka nekončí. Nově bychom měli mít možnost plynule přecházet mezi stránkami bez nepříjemných bílých pruhů, které se objevovaly při rychlejším prohlížení.

Správce a generátor hesel

O tom, že to Microsoft myslí vážně, vypovídají i novinky, které se v prohlížeči Edge udály v únoru letošního roku.

Tehdy totiž Edge dostal novou funkci v podobě správy hesel. Ta funguje tak, že kdykoli se zaregistrujete na nové stránce, prohlížeč vám nabídne automaticky vygenerované silné heslo. Jakmile si heslo zvolíte, uloží se vám do prohlížeče a synchronizuje se napříč všemi zařízeními, které používáte.

Bojíte se zneužití uložených dat? Veškerá uložená hesla jsou uchována v šifrované podobě, takže by k jejich zneužití nemělo dojít. A kdyby se tak náhodou stalo, ihned vás na to upozorní Password Monitor.

Password Monitor

Password Monitor je chytrou funkcí, která monitoruje uniklá hesla. Pokud by se vám z nějakého důvodu stalo, že se některé z vašich hesel objeví na seznamu „prozrazených“, Edge vás na tento fakt upozorní a vyzve k jeho změně.

Sleeping Tabs

Patříte mezi uživatele, kteří v průběhu svého brouzdání po internetu velmi často sklouznou k velkému počtu otevřených karet? Pak by vás mohla potěšit velmi příjemná vychytávka v podobě Sleeping Tabs. Po uplynutí určitě doby, kdy je karta neaktivní, uvolní prohlížeč z dané karty systémové zdroje a tím ji i „uspí“. Karta poté zešedne a nezatěžuje zbytečně paměť vašeho zařízení.

Funkce „uspání“ se aktivuje po dvou hodinách neaktivity, ale její nastavení se dá změnit nebo úplně vypnout. V záložce Systém navíc kromě úpravy Sleeping Tabs můžete přidat stránky nebo weby, které prohlížeč nebude nikdy uspávat.

Nové motivy a ikony

Drobnou změnou prošly v únoru i ikony a motivy. Ačkoli se Edge stále drží svého fluent designu, nové ikony jsou zaoblenější a jemnější.

Vizuální třešničkou jsou poté motivy, které si můžete přidat do prohlížeče v přehledu doplňků. Nejen, že vás vybraný obrázek uvítá na domovské stránce, ale budou k němu barevně ladit i otevřené karty.

Synchronizace karet

Nových funkcí, které Edge momentálně nabízí, je mnohem více, ale my jsme se pro vás rozhodli vybrat ještě jednu - tahle pohladí na duši každého uživatele, který často mění zařízení, z nichž pracuje.

Odteď totiž Edge dokáže synchronizovat nejen historii, ale i právě používané aktivní karty. Díky tomu můžete snadno synchronizovat celou historii webu a aktivní karty mezi všemi zařízeními, včetně iOS i Android.

Chtěli byste vyzkoušet, co všechno Microsoft Edge nabízí nebo bude nabízet? Vyzkoušejte jeho testovací verzi a staňte se součástí tvůrčí komunity.