Průmerná pozice Google Ads končí.jpg

Už v září 2019 skončí oblíbená metrika všech PPC specialistů: průměrná pozice v Google Ads. Společnost Google stažení oznámila s velkým předstihem, aby mohli jeho uživatelé přejít na jinou metriku z volitelných sloupců od Google Ads. Ty ale ani zdaleka nebudou odpovídat atraktivitě končící průměrné pozice.

Průměrná pozice v Google Ads umožňuje PPC (pay per click) specialistům hlídat průměrnou pozici reklamy a na základě zjištěných dat průběžně upravovat maximální nabídkovou CPC (cost per click) dle potřeb a hospodárnosti tak, aby neutratili více, než je třeba. Po konci této metriky bude mnohem náročnější provádění cenových optimalizací pro „vybalancování“ optimální průměrné pozice a ceny.

V listopadu 2018 společnost Google představila nové typy metrik, které mohou PPC specialisté používat místo průměrné pozice:

  • míra zobrazení nahoře ve vyhledávání (Impr. Top, %) – procento zobrazení klientovy reklamy v horní části stránky nad organickými výsledky vyhledávání;
  • míra zobrazení zcela nahoře ve vyhledávání (Impr. Absolute Top, %) – procento zobrazení klientovy reklamy na zcela první pozici;
  • podíl zobrazení nahoře ve vyhledávání (Search Top, IS %) – podíl zobrazení v horní části stránky a odhadovaného počtu zobrazení, které mohl klient získat v horní části;
  • podíl zobrazení zcela nahoře ve vyhledávání (Search Absolute Top, IS %) – podíl zobrazení reklamy klienta na první pozici a odhadovaného počtu zobrazení, které mohl klient získat na první pozici.

A to není vše. Díky metrice míra zobrazení v horní části dostane klient informace o tom, kolik % z celkového počtu zobrazení získal nad organickými výsledky ve vyhledávání. Tato metrika navíc poskytuje údaje o procentu zobrazení klientovy reklamy, které mohl získat navíc nad organickými výsledky. Právě tato informace vypovídá o potenciálu dané reklamy. 

Kromě výše uvedených metrik přidala společnost Google ještě jednu zásadní: podíl kliknutí. Jedná se o podíl počtu kliknutí, které reklama při zobrazení získala a počtu kliknutí, které mohla získat. Bude to ale stačit?

Fakt, že Google Ads ukončuje metriku průměrné pozice jen potvrzuje spekulace o snaze společnosti přesvědčit PPC specialisty o potřebě přechodu na některou z automatických bidovacích strategií. Společnost se tak stává pro své klienty méně transparentní. Mnoho z PPC specialistů také začalo cítit tlak na vyšší útratu, a to i přes skutečnost, že se nové metriky ani zdaleka nevyrovnají atraktivitě průměrné pozice.