2020-07-20 Seznam+Huawei.jpg

Společnost Huawei se již delší čas snaží nahradit stávající Google vlastní alternativou ke Google Play a Google Mobile Servis (GMS). S vlastními nepřesvědčivými výsledky se ale nakonec značka rozhodla pro strategické partnerství s tuzemskou jedničkou, Seznam. Díky tomu se tak noví vlastníci smartphonů z Číny mohou těšit na přísun českých služeb i aplikací.

V případě aktuální řady telefonů Huawei P40 tak uživatelé dostanou nejen Seznam jako výchozí vyhledávač, ale dočkají se i přenastavených mobilních aplikací (Mapy.cz, Novinky.cz, Televize seznam, Email atd.)

Huawei na černé listině

V květnu minulého roku se Americké ministerstvo obchodu rozhodlo čínskou společnost Huawei zařadit na černou listinu. Díky tomu firma přestala mít možnost kupovat americké součástky na výrobu svých telefonů a zároveň využívat jejich software. Americká vláda toto nařízení argumentovala podezřením Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což společnost samozřejmě ihned popřela.

Vyhlášený stav nouze ze strany USA ale trvá již více než rok a podle analytiků se na tomto rozhodnutí nebude ani nadále nic měnit.

Huawei AppGallery

Čínská společnost se od začátku embarga snaží obcházet vývojáře a lákat je do alternativy AppGallery. Tu Seznam shodnou okolností hojně využívá a podle dostupných zdrojů se na testování nové platformy velice těší (k dnešnímu dni je v AppGallery přes 113 lokálních aplikací). A například v oblasti online bankovnictví se již čínskému subjektu podařilo získat Komerční banku, kterou má velmi rychle doplnit Raiffeisenbank nebo Česká spořitelna.

Další aplikace, které v AppGallery najdete:

  • Damejidlo.cz
  • CZC
  • Alza.cz
  • CSFD
  • Tipsport
  • Tesco
  • Avast

Samsung vs. Huawei

Seznam se již dříve pustil do spolupráce s nemenším velikánem, značkou Samsung. Díky ní jste mohli například v telefonech Samsung Galaxy A40 najít jeho vyhledávání. Výsledek spojenectví však ani jedna strana nijak zvlášť nekomentovala a vyšuměla do ztracena.

Nové partnerství s Huawei by však mělo být rozsáhlejší a spolupráce dlouhodobá.