windows-7.jpg

Microsoft dne 14. ledna 2020 oficiálně ukončil podporu operačního systému Windows 7. Pro tento produkt už není dostupná jak technická podpora, tak aktualizace softwaru ze služby Windows Update, které dohromady pomáhají chránit váš počítač. Dle vyjádření společnosti Microsoft doporučují uživatelům přejít k novějším technologiím, na jejichž podporu se nyní chtějí zaměřit.


Vznik

Windows 7 je operační systém od firmy Microsoft, určený pro osobní počítače. Systém byl vydán 22. října 2009 a měl napravit špatnou reputaci předchozích Windows Vista. Velmi rychle se stal oblíbeným, protože už při vydání poskytoval zpětnou kompatibilitu s existujícími ovladači, hardwarem a aplikacemi. Velké zlepšení dostal hlavní panel, který umožňoval připnutí programů, Windows Aero a řízení uživatelských účtů.

Windows 7 v současnosti

Windows 7 je i dnes velmi populární operační systém, na který se po více než 10 letech od jeho vydání stále spoléhají miliony lidí po celém světě. Podle průzkumu webové stránky statcounter se celosvětově jedná až o necelých 27 % počítačových uživatelů.

Konec aktualizací?

Při vydání operačního systému Windows 7 se společnost Microsoft zavázala poskytovat podporu u tohoto produktu po dobu 10 let. Toto desetileté období uplynulo a přišlo to, čeho se věrní uživatelé tohoto systému báli. Firma Microsoft již nebude vydávat aktualizace systému, řešit jeho případné potíže či zdokonalovat bezpečnostní prvky.

Lze nadále používat Windows 7?

Pokud jste si Windows 7 opravdu oblíbili, můžete si jej ponechat i nadále. Operační systém bude fungovat stejně jako dřív, takže byste neměli narazit na žádné problémy s funkčností vašeho zařízení. Avšak měli byste věnovat větší pozornost zabezpečení počítače!

Bezpečnostní hrozba

Pro hackery je ukončení podpory jakéhokoliv softwaru vítané, jelikož časem najdou způsoby, jak využít zranitelnosti systému a způsobit škody. Případný útok je velice pravděpodobný, protože po ukončení podpory ze strany Microsoftu jej stále využívá mnoho uživatelů.

Například rok 2019 ukázal zranitelnost systému Windows 7, jelikož se objevil rekordní počet potenciálních chyb v systému. Tyto skulinky v zabezpečení využívají hackeři pro získání citlivých dat, nebo pro získání úplné kontroly nad vaším počítačem. Celkově se jednalo o 250 hrozeb, díky kterým byl překonán dosavadní rekord z roku 2017, který se vyšplhal k počtu 229 objevených hrozeb. Celkový přehled si můžete prohlédnout níže:

Rok Počet hrozeb
2009 15
2010 64
2011 102
2012 44
2013 99
2014 36
2015 149
2016 134
2017 229
2018 162
2019 250

Tato skutečnost samozřejmě může způsobit určité zděšení pro spotřebitele i podnikové uživatele. Pokud se této hrozbě chcete vyhnout, tak doporučujeme dříve či později přejít na novější, často aktualizovaný Windows 10.

Chystáte se do počítače nainstalovat Windows 10?

Upgrade na Windows 10 z předchozích verzí je stále možný a nabízí několik možností zachování dat, nebo se můžete pustit do kompletního přeinstalování. Ovšem nezapomínejte na zálohu dat! Celý postup instalace je krok po kroku vysvětlený na oficiálních stránkách Microsoftu, a to kompletně v češtině.

Jaké jsou požadavky na systém pro instalaci Windows 10?

  • Procesor: Frekvence 1 GHz nebo rychlejší
  • Paměť: 1 GB RAM pro 32bitovou verzi a 2 GB RAM pro 64bitovou verzi systému
  • Místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitovou verzi operačního systému, 32 GB pro 64bitovou verzi operačního systému
  • Grafická karta: grafický čip s podporou DirectX 9 nebo novější
  • Rozlišení obrazovky: 800x600
  • Internetové připojení: Pro provedení aktualizací, stahování a využívání některých služeb je vyžadováno internetové připojení.

Pokud uvažujete o migraci dat, nebo o aktualizaci systémů ve Vaší firmě, neváhejte nás kontaktovat. My v Railsformers poskytujeme profesionální řešení, díky kterému se můžete případným bezpečnostním rizikům vyhnout.