podvodne shopy (1).png

Česká obchodní inspekce pravidelně aktualizuje seznam rizikových e-shopů coby varování před nekalými obchodními praktikami. Protože takové obchody ale nelze ze zákona blokovat, pomáhají jí například internetové vyhledávače nebo antivirové programy.

Na tuzemském internetovém obchodím poli se objevuje čím dál více rizikových e-shopů. Jejich provozovatelé přitom využívají takzvané „opuštěné“ domény s dobrou historií (například krajzlin.cz nebo nejfilm.cz).

Situaci dlouhodobě monitoruje Česká obchodní inspekce (ČOI) a pochybné elektronické obchody, které „považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv“, uvádí na svých stránkách (nejedná se však o úplný výčet). 

Dle jejích informací přitom e-shopů, které mají například neznámé provozovatele, zákazníky nedostatečně informují o právech nebo které dokonce používají klamavé obchodní praktiky, razantně přibývá. Zatímco před dvěma či třemi lety ročně varovala zhruba před čtyřmi takovými obchody, loni už jejich počet přesáhl 130.

„V tuto chvíli bohužel neexistuje žádný právní nástroj, jak by bylo možné okamžitě zablokovat vysoce rizikové podvodné stránky. Podobný problém s podvodnými weby přitom řeší prakticky celá Evropa,“ nechal se slyšet ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner.

Do bojů se tak zapojují i internetové vyhledávače či antivirové společnosti. Seznam.cz omezuje pozici pochybných e-shopů uvedených na webu ČOI ve výsledcích vyhledávání i při hodnocení na portále Zbozi.cz. Antivirový software ESET se pak před návštěvou těchto stránek snaží uživatele chránit varováním.

Setkali jste se na internetu s nekalými obchodními praktikami?