V Evropě nejsou dostupné IPv4 adresy
Oblast Evropy a středního Východu vyčerpala svou kvótu pro přidělování adres IPv4. Přechod na IPv6 již nebude možno dlouho odkládat. Organizace RIPE, která přerozděluje IPv4 v Evropě a Blízkém Východě, uvolnila poslední volný blok /22 s 1024 adresami.
Konec IPv4
Už mnoho let se předpokládalo, že přijde doba, kdy nebudou dostupné volné IPv4 adresy. Ta doba je tu. RIPE NCC ohlásil stav úplného vyčerpání IPv4 adres a další adresy nemá odkud přidělovat. Znamená to, že už není odkud brát a noví zájemci o IPv4 adresy nemohou být uspokojeni. V současnosti ale ještě má většina poskytovatelů v Evropě určitý počet adres v zásobě, do budoucna je ovšem třeba počítat s tím, že získat novou adresu ve starém adresním prostoru bude čím dál obtížnější. Navíc poskytovatelé můžou v rámci úsporných opatření i o nějakou nevyužívanou adresu přijít.
Co je to RIPE NCC?
Réseaux IP Européens Network Coordination Centre (dále jen RIPE NCC) je mezinárodní nezávislá nezisková členská organizace, která podporuje infrastrukturu internetu prostřednictvím technické koordinace v ní obhospodařovaných regionech. Nejdůležitější činností RIPE NCC je fungovat jako Regionální internetový registr poskytující globální internetové zdroje a s nimi spojené služby (IPv4, IPv6) pro členy v regionu RIPE NCC.
Adresování
Každé zařízení připojené k internetu musí mít vlastní adresu. Avšak ne vždy se jedná o unikátní, veřejnou IPv4 adresu. V takovém případě bychom při počtu počítačů a mobilů celý registr vyčerpali už dávno. Proto naprostá většina poskytovatelů internetového připojení svým klientům přiděluje neveřejnou IP adresu, která pro běžné aktivity na internetu nečiní žádná omezení. Jisté nevýhody zde ale jsou – pokud byste chtěli vaší domácí síť zpřístupnit internetu a připojit se k ní odkudkoliv, narazíte na problém. Princip neveřejné IP adresy totiž spočívá v tom, že je na internetu prakticky neviditelná, jelikož se v různých sítích může opakovat. Z internetu je tak viditelná pouze IP hlavního směrovače poskytovatele.
Naděje pro nové společnosti
RIPE již sestavila čekací listinu pro ty, kteří chtějí přidělit nové adresy. Na ně dojde pouze tehdy, pokud se organizaci nějaké vrátí. Tato situace ale nastane jen, pokud nějaký operátor či firma skončí a vlastní příděly vrátí. U takových případů se ale také může stát, že je od končící společnosti odkoupí někdo jiný. Vrácené IPv4 RIPE přidělí v malém množství jen těm společnostem, které dosud adresy nedostaly.
Nástup IPv6?
Celkový počet možných IPv4 adres je 2^32, to je něco přes čtyři miliardy. Novější standard IPv6, který byl stvořen v roce 1998, již pracuje se 128bitovým adresami, kterých je celkově 3,4 × 10^38. To je pro člověka naprosto nepředstavitelné číslo. IPv6 obsahuje 64 bitový síťový prefix a 64 bitovou část hosta. Část hosta je buď automaticky vytvářená na základě MAC adresy rozhraní, nebo může být manuálně přiřazena.
Mírnou komplikací pro poskytovatele internetu může být to, že protokol IPv6 ještě není dostatečně rozšířen. Většina internetu ještě stále funguje primárně na IPv4 sítích. Za minulý rok se globální rozšíření IPv6 pohybovalo u uživatelů Googlu kolem 25 %, v ČR jde jen cca o 12 %.
Aby se internet mohl posunout do nové éry IPv6, budou jej muset podporovat provozovatelé sítí, serverů i uživatelé. Nejpřipravenější jsou zatím samotní uživatelé, neboť dnešní hardware i operační systémy si s IPv6 poradí.