railsformers_barva_roku_2023.jpg

Jako každý rok, i pro ten letošní zvolil institut Pantone novou barvu roku, která se pak po celou sezónu odráží v trendech designu, ve světě módy i v běžném životě. Vybraná barva má totiž odrážet i všeobecnou náladu ve společnosti. Viva Magenta 18-1750 je červený odstín, který má kořeny v přírodě a přináší nám elán, energii a radost.

Americky institut Pantone udává barevné trendy od roku 2000. Výběr barvy roku je diktován nejen rychle se měnící módou a pomíjivými trendy, ale také společenskými změnami. Inspirují se z přírody, umění i životního stylu a snaží se zachytit tzv. „ducha doby“. Dle nich tento turbulentní rok nejlépe vystihuje růžově karmínová.

Inspirováno přírodou

Viva Magenta reaguje na současné změny ve světě (válečné konflikty, ekonomickou a energetickou krizi, environmentální potíže, pandemii) a poukazuje na přirozenou potřebu člověka navrátit se k přírodě a přírodním surovinám. Magentová barva je inspirována přírodou, a to konkrétně karmínovým barvivem, které produkuje brouk červec nopálový. Jedná se o jedno z nejvzácnějších, nejsilnějších a nejjasnějších z rodiny přírodních barviv.  

Čerpání inspirace v přírodě v nás má probudit rovnováhu mezi digitálním a fyzickým životem. Barva má symbolizovat jistotu a důvěru v nejisté době, připomíná sílu přírody, povzbuzuje ducha a pomáhá budovat vnitřní sílu.

Viva Magenta v grafickém designu

Značka používající barvu Viva Magenta vyjadřuje, že je nebojácná, poutavá a že se dívá na svět netradičně, aby přinesla nová řešení. Značky, které chtějí působit živě, mohou červenou barvu Viva Magenta použít, aby vyvolaly silnou reakci spotřebitelů. Ať už spotřebitelé rolují na svých telefonech nebo procházejí uličky obchodů, využití barvy roku 2023 značce zajistí, že vynikne a přitáhne svou pozornost.

Viva Magenta v interiérovém designu

Viva Magenta patří do rodiny červených, ale pro svou jedinečnost odráží zároveň teplé i studené odstíny. Jde tedy téměř o univerzální barvu, kterou lze snadno vnést do interiérů jako dominantu či jen jako nepřehlédnutelný doplněk.

Nejjednodušší způsob, jak zavést tuto barvu do interiéru, je ji použít pro natření stěn. Viva Magenta je velice intenzivní barvou, a tak buďte opatrní a použijte ji jen na jednu stěnu. Pro ty méně odvážné doporučujeme tuto barvu vznést do svého interiéru v podobě dekorací či textilu - deky, polštáře a závěsy v tomto krásném výrazném odstínu oživí každý pokoj. Zavedení vhodných dekorací a textilií je rychlý a levný způsob, jak úplně změnit či oživit interiér a zároveň být trendy.

Jak barvu roku kombinovat?

Pantone k barvě roku vždy přidává i neutrální barvy, se kterými je snadné ji kombinovat. Barva Viva Magenta je sama o sobě velmi výrazná, její odstíny najdete mezi pudrově růžovými až tmavě karmínovými. Kombinujte ji se světle šedými, modrými nebo pastelovými barvami. Chcete naskočit na monochromatický trend? Zkuste ji kombinovat s dalšími růžovými!

Poslání barvy Viva Magenta

Od loňské barvy roku - Very Peri, která rovněž spojila technické prvky s přírodou, se letošní barva roku liší tím, že Viva Magenta dokáže odpovědět na naši kolektivní potřebu síly.

Volba barvy má designéry a nás všechny inspirovat ke změně, ale i stimulovat a často, jako v případě Viva Magenta, povzbudit a dát naději. Nechte se také strhnout touto pulzující a nebojácnou barvou! Stojí za to z ní čerpat inspiraci, zvláště když potřebujeme odvahu a probudit optimismus.