https web.png

HTTPS, zkratka, kterou by měl znát každý provozovatel webu a e-shopu zvlášť. HTTPS je Hypertext Transfer Protocol Secure a na rozdíl od běžného HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je do něj přidáno šifrování veškeré komunikace, proudící mezi webem a internetem. Jednoduše řečeno to například znamená, že u e-shopu jsou data v objednávce odeslána zašifrovaně a až u provozovatele e-shopu se opět dešifrují.  Je tak výrazně eliminována možnost odposlechů, napadení stránek a následné zneužití dat.

Přinášíme hned několik důvodů, kromě již zmíněné bezpečnosti, proč protokol HTTPS využít a proč se v posledních letech stává běžným standardem.

Google HTTPS stránky z hlediska SEO zvýhodňuje
Této problematiky jsme již dotkli v článku na téma POZOR! Google Chrome žaluje na nezabezpečené stránky.  Bezpečnost je jednou ze zásadních priorit Googlu a proto HTTPS zabezpečené stránky výrazně zvýhodňuje oproti klasickým HTTP. Zabezpečené stránky tak budou mít mnohem lepší výchozí pozici při vyhledávání a také jsou upřednostněny při indexaci.

Vyhledávače Google Chrome a Mozilla označují nezabezpečené weby a e-shopy a do budoucna se chystá ještě větší zvýraznění.  

E-shopy bez HTTPS mají smůlu
Pokud provozujete e-shop a nemáte jej zabezpečený pomocí protokolu HTTPS, tak si lidově řečeno ani neškrtnete na Heuréka košíku a Google nákupech. Google odmítá poskytovat reklamu na zboží, vedoucí na nezabezpečené weby. A dle průzkumů je potvrzeno, že i mnoho zákazníků si nákup na nezabezpečeném e-shopu rozmyslí. Přeci jen je zde při nákupu nutno vyplnit mnoho osobních údajů.

Bez HTTPS zapomeňte na GoPay
Platební brána GoPay nespolupracuje s nezabezpečenými e-shopy. A s největší pravděpodobností není zdaleka poslední platební bránou, která toto zabezpečení vyžaduje, do budoucna se k připojí další.

A zase ta bezpečnost
Nejzásadnějším důvodem pro využití protokolu HTTPS je ochrana citlivých a osobních dat, která jsou prostřednictvím vašeho webu/e-shopu komunikována. S blížícím se revolučním zpřísněním ochrany osobních dat v podobě GDPR nařízení je více než žádoucí mít data ve svém vlastním zájmu neprolomitelně zabezpečena. Vyhnete se tak astronomickým sankcím vyplývajícím z nařízení, stejně tak jako nepříjemnostem spojeným se zneužitím firemních dat nebo citlivých údajů vašich zákazníků.

Uživatelé, kteří se k vám přihlašují pomocí nezabezpečeného HTTP protokolu jsou velmi snadným cílem pro hackery. Chraňte je!

Konkurenční výhoda
Z naší každodenní praxe vyplývá, že mnoho poskytovatelů webů a e-shopů důležitost HTTPS vnímá. Každodenně tak převádíme některého z našich klientů na zabezpečenou verzi stránek. Není na co čekat. Pokud tedy nechcete dát konkurenci velkorysý náskok.

Zjistíte víc o svých zákaznících
Při komunikaci s nezabezpečenou stránkou jsou komunikovány pouze nejnutnější informace, naproti tomu máte-li stránku zabezpečenou a komunikaci zašifrovanou, získáte mnohem více marketingově využitelých dat o svých zákaznících.

Jak přejít na HTTPS
Jenoduše, obraťte se na nás, my to zařídíme. V Railsformers máme s tímto procesem zkušenosti, je pro nás každodenní rutinou. A věřte, že drobná investice, která je s tím spojená se vám několikanásobně vrátí s benefity, které HTTPS přináší. Je nutné, aby přechod na HTTPS prováděl někdo, kdo s tím má zkušenosti, vyhnete se tak problémům s přesměrováním všech adres a eliminujete ztrátu pozice ve vyhledávačích.