2020-10-14 YouTube Shorts.jpg

Na to, že sociální sítě kopírují jedna druhou, jsme si tak nějak už zvykli. Po velkém poprasku se Stories tentokrát přichází na řadu krátká videa od TikToku. Kdo je totiž nemá, může svůj business rovnou zabalit. Minimálně tohle si myslí YouTube, který následuje Instagram a přidává podobnou funkci na svou platformu.

YouTube Shorts

Není to tak dávno, co si podobný formát TikToku přisvojil Instagram, který jej nazval Reels. Prakticky přitom funguje stejně jako TikTok a nově i YouTube. Do aplikace nahrajete (nebo natočíte) krátké video, doplníte efekty, hudbou a zveřejníte. V rámci úpravy můžete navíc přidat licencovanou hudbu, přičemž YouTube slibuje, že ji bude víc než dost. Sledování YouTube Shorts, jak funkci YouTube nazval, probíhá přes celou obrazovku, přičemž prvky pro komentáře a lajky najdete ve spodní části.

Nová funkce od YouTube se otevřeně snaží kopírovat úspěšnější aplikace, které v posledních letech ovládají internet. Důvod zařazení YouTube Shorts se tak jeví jako jasný, Google chce zabránit uživatelům v odchodu na jiné platformy. S tím zároveň souvisí i propagace, kterou chce společnost na svou novinku upozornit (uživatelé bez Premium verze se mají na co těšit).

YouTube Shorts aktuálně míří na telefony s Androidem v Indii, následně má přijít na iOS a postupem času i do ostatních zemí světa.

Testování nových funkcí na YouTube

YouTube se snaží své prémiové uživatele hýčkat po všech směrech. Nově si kromě přístupu k YouTube Music a sledování videí bez reklam můžete vyzkoušet i nové funkce, které společnost Google teprve připravuje.

Google to s novými funkcemi myslí opravdu vážně. Právě z toho důvodu přidal pro předplatitele novou sekci, kde si mohou vyzkoušet chystané novinky a poslat na základě vlastních zkušeností názor.

Premium uživatelé si tak už nyní mohou kromě možnosti přehrávání na pozadí nebo ve vyskakovacím okně vyzkoušet další vychytávky. Zatím se sice jedná o malé drobnosti, YouTube ale slibuje, že se bude postupem času jednat i o zásadní funkce!

Aktuálně si mohou fanoušci vyzkoušet hlasové vyhledávání na webu v Chromu (k dispozici do 20. 10. 2020), nové personalizované tematické filtry ve španělštině, francouzštině nebo portugalštině (k dispozici do 27. 10. 2020) nebo sledování videí se zvukem bez toho, aniž byste opustili domovskou obrazovku (k dispozici do 20. 10. 2020). Všechny testy jsou časově omezené a po jejich skončení je bude Google vyhodnocovat.

Ve výsledku se tak může jednat o opravdu zajímavý krok ze strany Googlu, který může přilákat nové uživatele a těm stávajícím dodat pocit, že mohou svou platformu měnit k obrazu svému.