V červnu společnost Microsoft oficiálně představila nový operační systém Windows 11. Ačkoli změny nejsou nikterak dramatické a mnozí o nich hovoří jako o vylepšených „desítkách“, jejich spuštění bude záležet na TPM čipu, kterým však mnoho počítačů aktuálně nedisponuje.
Windows 11 se k prvním koncovým uživatelům dostává právě v těchto dnech. Těšit byste se mohli na vylepšenou práci s okny, větší podporu aplikace Teams či režim AutoHDR, který potěší každého milovníka počítačových her.
Požadavky na rozjetí systému Windows 11
Windows 11 nemají žádné nadstandardní požadavky na výkon procesoru, velikosti RAM nebo úložiště. I tak ale bude od vás Microsoft vyžadovat několik věcí, které jsou standardem spíše pro nové počítače.
Specifikace:
- UEFI, který nahrazuje klasický BIOS
- Secure Boot, jehož základem jsou certifikáty
- TPM 2.0 čip (Trust Module Platform)
Disponuje váš počítač TPM čipem?
Největší neznámá se zatím točí kolem výše zmiňovaného čipu TPM, kterým disponuje jen malá hrstka uživatelů. Zajímá-li vás, zda vaše aktuální PC tento čip obsahuje, můžete to zjistit hned několika způsoby.
Ten nejjednodušší spočívá v tom, že se svého počítače zeptáte. Do vyhledávacího řádku se systémem Windows 10 zadáte tpm.msc a počítač zobrazí aplikaci Trusted Platform Module Management. Jakmile na něj kliknete, ukážou se vám informace o tom, zda čip vlastníte či nikoli.
Další možnost nabízí sama společnost Microsoft. Ta poskytuje uživatelům bezplatnou aplikaci, která umožňuje zjistit, jestli váš počítač spustí Windows 11. Jmenuje se PC Health Check a je k dispozici přímo na webu Microsoftu.
U nás v Railsformers sledujeme aktuální dění ze světa informačních technologií neustále, a tak vám můžeme nabídnout vždy ty nejčerstvější informace týkající se nejen nového systému Windows 11. Dokážeme vám totiž pomoci i s vhodným výběrem zařízení pro firemní infrastruktury, která budou splňovat veškeré požadavky na bezpečný chod vašeho podnikání.