V minulém týdnu se tři zástupci z Railsformers zúčastnili Workshopu na téma AI. Ten se uskutečnil 14.9. v Praze a nesl název Workshop AI - jak líp myslet, tvořit a být efektivnější.

Jak už název vypovídá, dozvěděli jsme se spoustu užitečných a hlavně praktických informací, které jsme schopni aplikovat v naší tvorbě a práci tak, abychom byli ještě efektivnější.

Co je to AI?

AI, neboli umělá inteligence (AI) je obor technologie, který se snaží vytvořit systémy a stroje, které dokážou napodobovat lidské myšlení, učení a schopnost řešit problémy autonomně.

Mezi největší výhody AI patří:

  • velmi dobře a přesvědčivě formuluje texty, tím tedy značně ulehčuje např. práci při psaní různých článků
  • v rámci generování textu je AI schopná učinit logicky správnou a racionální úvahu.

Přestože tyto výhody zní krásně, nese sebou používání AI i spoustu nevýhod, jako je například nekonzistence v odpovědích - AI může vygenerovat odpovědi, které si navzájem protiřečí. Někdy dokonce “halucinuje” a informace si domýšlí, ale podává je stejně přesvědčivě, jako informace pravdivé. Proto je vhodné AI používat pouze v oblastech, kterým rozumíme a slouží nám jako pomocník s formulací vět a delších textů. Je nutné brát v potaz i to, že AI není lidská a nemá emoce, ale je vhodné se na ni dívat jako na průměrného člověka, který chybuje.

Náplň workshopu

V úvodu jsme se seznámili s nástroji, které jsou esencí pro generativní práci s texty:

  • ChatGPT
  • Bing AI
  • Bard Google
  • Claude 2-100k (tento nástroj zvládne generovat i delší texty v pdf formátu)

Jak se k AI postavit?

Ideálně nedělat, že neexistuje. Je to technologie, která s námi zůstane, nemá tedy smysl ji odmítat. Je naopak dobré poznat její plusy a naučit se je využívat. Není třeba se bát, že AI nahradí celé profese, nahradí spíše pracovní úkony a tím vlastně pomůže zefektivnit práci.

Jak AI nástroje pro generování textů pracují?

Nástroje pro generování textů jsou velmi jednoduché na používání, jen musíte vědět, jak se s nimi “bavit”. V takzvaném promptu, AI ideálně vždy napíšete, kdo je, čím se zabývá, můžete jí klidně napsat i jaké jsou její silné stránky,  a jak má vysvětlení podávat. Poté už jen zkontrolujete konečný text a radujete se z “odvedené práce”!

Zajímá vás AI? Chcete další tipy a rady? Pak určitě bedlivě sledujte náš web a sociální sítě!